Slik illustrerte aksjonistene selv planene om å henge palestinaskjerf fra Operaen i forkant av aksjonen.

«Henretter» tre palestinaskjerf på Operaen langfredag

I 15 meter lange tau henges tre palestinaskjerf ned fra Operataket fredag. Målet er å vekke oppsikt hos politikerne.

Publisert

Langfredag klokken 11.00 gjennomfører Aksjonsgruppa for Palestina den visuelle aksjonen ved Operaen.

– Norge som nasjon kan ikke se bort nå, utenriksminister Espen Barth Eides bekymring er ikke nok – Norge må sanksjonere Israel nå, heter det fra aksjonsgruppa i en pressemelding.

Palestinske barn med

Blant de som deltar på aksjonen som «gisler», er to barn på 12 og 14 år som selv ble medisinsk evakuert fra Gaza i april 2025. 

Til stede er også Sakher Hassan, norsk-palestiner med egen familie i israelsk fangenskap og Line Khateeb, leder for Palestinakomiteen i Norge.

– Når Israel nå har innført dødsstraff ved henging for palestinere, utgjør det en grov rasemessig diskriminering og er et alvorlig brudd på internasjonal menneskerettighetslov og brudd på fjerde Genève-konvensjon.

Ba om redegjørelse

Den 4. desember 2025 sendte Den Palestinsk-Norske Forening, Palestinakomiteen i Norge og Aksjonsgruppa for Palestina et brev til Utenriksdepartementet hvor de ba utenriksministeren redegjøre for hva Norge gjør for å stanse «Penal Bill (Amendment – Death Penalty for Terrorists), 2023». 

Denne henvendelsen ble ikke besvart, ifølge aksjonistene.

Powered by Labrador CMS