Regjeringen foreslår å fjerne månedskortkuttet på 160 kroner.
Månedskortet kan koste 655 kroner fra april 2027.
Det tidligere kuttet på 100 kroner videreføres.
Byråd Marit Vea forventer at MDG, SV og de andre støttepartiene rydder opp.
Tidligere i år ble de rødgrønne partiene enige om å kutte prisene på månedskort for kollektivtransport med 160 kroner i snitt, i forbindelse med forhandlignene om revidert nasjonalbudsjett.
Det betyr at månedskortet vil koste 495 kroner, noe som innføres fra 1. november og vil vare i et halvt år.
Det settes av 620 millioner kroner til det. Dette er midler alle fylkeskommuner og Oslo kommune kan søke om for å sette ned prisen på månedskort.
– Det skal fortsatt være billig og enkelt å reise til og fra jobb, skole og andre fritidsaktiviteter. Derfor viderefører vi deler av tilskuddet til lavere pris på månedskort, slik at prisene fortsatt kan kuttes med 100 kroner i 2027. Selv om mange er avhengige av bil til jobb, skal vi legge til rette for at det er enkelt å velge kollektivt der man kan, sier samferdselsminister Kamzy Gunaratnam.
Forventer opprydning
Samferdselsbyråd Marit Vea (V) reagerer på at priskuttet droppes.
– For de aller fleste som er avhengige av buss, trikk og bane spiser prisøkningen på månedskort opp hele skattekuttet regjeringen har varslet. Hvis de kollektivreisende blir sviktet av de rødgrønne, må vi tenke grundig gjennom hvordan vi skal holde prisene nede.
– Vi har satt av penger til å holde prisene på månedskort lav og lovet varige priskutt. Jeg forventer at MDG, SV og de andre støttepartiene rydder opp i dette i budsjettforhandlingene. Da kan oslofolk få både billig månedskort, og gratis buss, trikk og bane for barn opp til 13 år, som byrådet har foreslått.