– Ingen skoler i Oslo skal legges ned mot bydelens eller nærmiljøets vilje, heter det i utkastet.
Partiet vil gi bydeler og nærmiljøer større innflytelse over skolestrukturen, og mener byrådets planer om å sentralisere skoletilbudet er feil vei å gå.
– Barna skal ikke bli kasteballer
– Vi ser at foreldre i Oslo flytter og forblir i nabolag basert på skoletilhørighet. Barns oppvekst og vennskapsbånd er allerede vanskelig nok om ikke kommunen skal gjøre barna til kasteballer, uttaler partiets programkomitéleder og nestleder, Espen Emil Thygesen.
Partiet understreker at nærskolene også fungerer som møteplasser for foreldre, idrettslag, korps og frivillige organisasjoner.
– Derfor ønsker vi å gi mer trygghet og stabilitet ved en garantert medbestemmelse over skolers fremtid i Oslo. Oslos barn fortjener gode tjenester i nærheten.
Trekker fram Abildsø
Oslo Sp viser blant annet til Abildsø skole, der partiet mener ungdomsskoletrinnene er truet.
– Oslo Sp er bekymret for at kommunen og Høyre-byrådet i sin iver over å effektivisere, forringer skolen. Vi i Sp vil ikke godta noe slik nedleggelse mot foreldrenes vilje, uttaler programkomitéleder Thygesen.
Ifølge partiet er flere skoleavgjørelser utsatt til etter kommunevalget i 2027, mens byrådet skal legge fram en ny skolebehovsplan i 2028.
Oslo Sp mener derfor at valget vil bli avgjørende for hvilke skoler som kan bli foreslått nedlagt.