Line Tollefsen
– Vi var forberedt på å streike så lenge det var nødvendig, sier nestleder i Fagforbundet, Line Tollefsen.

Diakonhjemmet-streik over: – Var forberedt på å streike så lenge det var nødvendig

– Med de nye tariffavtalene har vi sikret at medlemmene våre får beholde rettigheter tilsvarende det de hadde i de gamle tariffavtalene.

Publisert

Natt til fredag kom to nye tariffavtaler på plass for arbeidstakerne ved Diakonhjemmet, nærmere bestemt ved Diakonhjemmets sykehjem i Oslo og Diakonhjemmet stiftelse

Det skjedde etter møte hos Riksmekleren.

– Med de nye tariffavtalene har vi sikret at medlemmene våre får beholde rettigheter tilsvarende det de hadde i de gamle tariffavtalene, sier Line Tollefsen, Fagforbundets nestleder.

Hun er fornøyd med å ha sikret medlemmenes lønns- og arbeidsvilkår etter at Diakonhjemmet skiftet arbeidsgiverorganisasjon, fra Virke til Spekter.

– Uaktuelt

Det ble med det også slutt på streiken som startet onsdag denne uka.

– Vi var forberedt på å streike så lenge det var nødvendig. Det er uaktuelt å miste opparbeidede rettigheter fra en dag til en annen, ifølge Tollefsen.

Hun mener det er spesielt viktig innen den kvinnedominerte omsorgssektor å få videreført en livsvarig og kjønnsnøytral pensjonsordning.

– Skal ikke tape

– For Fagforbundet er det avgjørende at våre medlemmer ikke skal tape på at arbeidsgiveren har valgt å bytte arbeidsgiverorganisasjon, sier Tollefsen.

Fagforbundet har 301 medlemmer på arbeidsplassene i Diakonhjemmet.

Også arbeidstakerorganisasjonen Unio deltok i streiken.

Powered by Labrador CMS