Trude Jacobsen, generalsekretær i Dråpen i Havet, innledet seansen sammen med Daria Rybak, ukrainsk frivillig som sørget for oversettelserFoto: Privat
Samlingssted for ukrainske flyktninger åpnet på Skøyen. — Intet øye var tørt
— Mange av dem kom uten noen ting. Ikke klær, ikke noe. Så vi begynte å samle inn det vi tenkte det var behov for. Og givergleden var stor, forteller initiativtaker Karin.
Torkil KristiansenTorkilKristiansenJournalist
Publisert
Annonse
Forrige uke åpnet Ukraina HUB, en pop-up cafe og gratisbutikk, i Hoffsveien på Skøyen. Ukraina HUB skal være en møteplass for ukrainske flyktninger. Hensikten med stedet er å dele erfaringer, bli kjent med andre i lokalsamfunnet og få hjelp og råd til etablering av en ny hverdag i Norge.
På den offisielle åpningen deltok blant andre ordføreren i Oslo, Marianne Borgen (SV), den ukrainske ambassadøren Viacheslav Yatsiuk, og Øystein Greni fra Big Bang.
Marianne Borgen (SV) gledet seg over tiltaket.Foto: Privat
Givergleden var stor
Ukraina HUB var opprinnelig et privat initiativ fra Karen Steinfeld. Hun hadde flere i sin bekjentskapskrets som hadde gitt husly til ukrainske flyktninger.
— Mange av dem kom uten noen ting. Ikke klær, ikke noe. Så vi begynte å samle inn det vi tenkte det var behov for, sier Karen.
— Givergleden var stor, og vi ble etter hvert sittende med store mengder klær, sko og diverse utstyr. Vi forsto etter hvert at et møtested for flyktningene var ønskelig.
Initiativtaker Karen SteinfeldFoto: Privat
Gratis leie
— Jeg tok kontakt med Dråpen i havet, en organisasjon som hjelper flyktninger i Middelhavet. De ville gjerne bidra. Ukraina HUB ble så til deres første prosjekt i Norge, sier Karen.
Lokalet har de fått leie gratis av eiendomsselskapet Eiendomsspar. Inventaret har de fått gratis av ulike givere. De har også mottatt donasjoner fra en rekke aktører i næringslivet.
Øystein Greni fra Big Bang underholdt.Foto: Privat
På åpningskvelden var det mange innslag og taler. Blant annet intervjuet tidligere Moskva korrespondent Hans Wilhelm Steinfeld Viktor Sedoj fra Mariupol, som fortalte om det han opplevde før han klarte å flykte.
— Det hele ble avsluttet med ukrainsk sang av det fantastiske koret FolkeMelodi, og da den ukrainske nasjonalsangen ble sunget, var intet øye tørt, forteller Karen.
Ukrainas ambassadør Viacheslav YatsiukFoto: Privat