Slik plasserer Oslo seg i kartet for det gule farevarselet.

Farevarsel for Oslo: – Vurder tiltak før hendelsen inntreffer

– Jeg oppfordrer sterkt til å vurdere dette.

Publisert

Kortversjon

  • Meteorologisk institutt har sendt ut gult farevarsel for kraftige vindkast som omfatter store deler av Oslo.
  • Vindkastene kan nå 22–32 m/s, og det anbefales å sikre løse gjenstander.
  • Det er fare for trafikkhindringer og strømbrudd på grunn av ekstremværet «Dave».
  • Statens vegvesen advarer om krevende kjøreforhold og oppfordrer til å vurdere reisetidspunkt i forbindelse med hjemreise etter påskeferien.

Meteorologisk institutt har sendt ut gult farevarsel for kraftige vindkast for deler av Østlandet. Farevarselet omfatter store deler av Oslo.

– Det ventes lokalt kraftige vindkast på 22–32 m/s fra en sørlig retning, fra søndag ettermiddag en vestlig retning, heter det i farevarselet som gjelder fra søndag 5. april klokken 08.00 til klokken 23.00 samme kveld.

– Kan blåse av gårde

Meteorologisk institutt anbefaler folk å sikre løse gjenstander.

– Løse gjenstander kan blåse av gårde. Vurder tiltak for å begrense skade før hendelsen inntreffer. Unngå unødig ferdsel på utsatte steder.

Det er dessuten fare for hindringer i trafikken.

– Enkelte veier kan bli stengt på grunn av trær eller andre objekter i veibanen. Enkelte reiser vil kunne få lengre reisetid. Broer og utsatte veistrekninger kan bli stengt. Sjekk veimeldinger på vegvesen.no/trafikk, lyder oppfordringen.

– Strømforsyningen kan bli påvirket

– Følg råd og sjekk status fra transportaktører, legges det videre til og påpekes at det er fare for innstillinger.

For osloboere som bor eller ferdes langs sjøen, er det for øvrig verdt å merke seg følgende:

– Høye bølger kan gi skade på infrastruktur og bygninger i strandsonen. Vis forsiktighet ved ferdsel i strandsonen.

Det advares dessuten om fare for strømbrudd:

– Strømforsyningen kan bli påvirket, for eksempel som følge av trær som knekker eller kommer i kontakt med strømnettet.

Hele fargeskalaen for ulike farenivå tas i bruk når ekstremværet «Dave» melder sin ankomst 1. påskedag. I Oslo og omegn er det gult farevarsel som vil gjøre seg gjeldende.

Ekstremværet «Dave»

De kraftige vindkastene som varsles i Oslo og omegn har sammenheng med at ekstremværet «Dave» er ventet å melde sin ankomst og vil merkes godt sør i landet.

Ettersom både rødt og oransje farevarsel vil være gjeldende lenger sør, er Oslo omfattet av det mildeste farevarselet i denne sammenheng, «kun» på gult nivå.

– Ekstremværet «Dave» kommer med svært kraftige til ekstremt kraftige vindkast i store deler av Sør-Norge på 1. påskedag. Mest utsatt er kyststrekningen fra Karmøy til Torungen. Meteorologene ber folk vurdere nøye om de må sette seg i bilen på søndag, forklarer Meteorologene i en oppdatering.

Ekstremvêret Dave kjem med svært kraftige til ekstremt kraftige vindkast i store deler av Sør-Noreg på første påskedag. Mest utsett er kyststrekninga frå Karmøy til Torungen. Meteorologane ber folk vurdere nøye om dei må sette seg i bilen på søndag.

Sjå varselet på Yr

Se melding på Yr· I dag kl. 12:29

Tid for påskehjemfart

Ekstremværet sammenfaller med det som for mange er hjemfartsdag i forbindelse med påskeferien, 1. påskedag.

Statens vegvesen kommer med den samme oppfordringen som Meteorologene.

– Det vil bli svært krevende kjøreforhold i store deler av Sør-Norge gjennom dagene hvor mange skal hjem igjen fra påskeferie. Veier, broer og fjelloverganger kan bli stengt og ferjeforbindelser innstilt på kort varsel, advarer Svenn Finden, avdelingsdirektør i Statens vegvesen, i en pressemelding.

– Vinden er ventet å være på sitt aller sterkeste fra søndag formiddag til tidlig søndag kveld. Særlig i fjellet i Sør-Norge er det ventet at sterk vind i kombinasjon med nedbør gir svært krevende kjøreforhold og stengte fjelloverganger, også mandag, 2. påskedag, påpekes det videre fra Vegvesenets hold.

– Jeg oppfordrer sterkt til å vurdere å kjøre hjem fra påskeferie før uværet slår inn fra søndag, eller å vente til etter at det er over, er Findens oppfordring.

– Alltid først

– Statens vegvesen er forberedt sammen med våre entreprenører og andre aktører på uværet som kommer. Men hvis forholdene blir for krevende, kommer sikkerheten til trafikantene alltid først i vår vurdering av om veier må stenges, påpeker Finden.

Dersom du likevel skulle måtte ut på veien, er rådene som følger fra Vegvesenets avdelingsdirektør:

– Beregn god tid og vær forberedt på stengte veiforbindelser. Sørg for å ha full tank eller fullt batteri på bilen, og ekstra klær, mat og drikke til alle i bilen. Og husk at dersom vær- og føreforhold tilsier det, så er det ingen skam å snu – heller ikke når du ferdes på veien!

– Kan bli høyt trykk på telefonene

Forsikringsselskapet If informerer om at de er i full beredskap for å kunne hjelpe kundene med stormen «Dave». 

– Vi har god bemanning i helgen, men det kan bli høyt trykk på telefonene. Dersom det bare gjelder mindre skader eller ikke er en sak som haster, oppfordrer vi til å melde skade via nettet, sier Benedicte Veum, skadesjef for eiendom i If, i en pressemelding.

De deler også flere råd om hvordan man kan forebygge stormskader, som du kan lese under.

Slik kan du forebygge stormskader

  • Rydd hage og terrasse for ting som kan tas av stormen. Hagemøbler, partytelt, lekehytter og trampoliner er utsatt. Ta av trampolineduk og sikkerhetsnett – eller plukk fra hverandre hele trampolinen.
  • Før stormen bør du også ta en titt opp på taket ditt for å se om det kan være løse takstein eller takplater vinden kan få tak under.
  • Bygg under oppføring/ombygging skal sikres godt. Pass særlig på om vinden kan gripe fatt i presenninger som dekker deler av bygningskonstruksjonen.
  • Lette konstruksjoner som levegger, uthus, garasjer med åpen port og naust er utsatt. Husk at risikoen for skader er mindre hvis alt er godt festet. Alt skal være festet på en skikkelig måte.
  • Vinduer og dører som kan bli utsatt for treffskader kan dekkes til med kryssfinerplater.
  • Har du campingvogn eller bobil, bør du prøve å sette den i le for vinden. Store flater virker nærmest som seil for den sterke vinden.

Kilde: Forsikringsselskapet If

Powered by Labrador CMS