DEBATT

– Det hviler derfor et ekstra tungt ansvar på Oslo Arbeiderparti i den kommende budsjettprosessen, mener Anees Rauf (H).

– Arbeiderpartiet driver med ren skremselspropaganda om eiendomsskatten

Hvis en Arbeiderparti-ledet bydel legger ned fritidsklubber og kutter i kriminalitetsforebyggende tiltak, er det fordi de selv ønsker det, og det er en ærlig sak, men da må de stå for prioriteringene sine.

Publisert

Når hørte du sist en politiker fra Arbeiderpartiet, SV, Rødt eller MDG snakke om hvordan vi kan få mer ut av pengene – ikke bare bruke mer?

Det eneste jeg har hørt er hvordan de vil øke skattene og bruke enda mer av skattebetalernes penger på det de selv mener er viktig. Og hvem skal betale?

«De rike». For Arbeiderpartiet virker det som om det å gjøre Oslo dyrere, er jobb nummer én.

Ren skremsel

I VårtOslo blir er navngitt norsk forretningsmann hengt ut av APs bystyrerepresentant Jon Reidar Øyan, som beskylder byrådet og Høyre for å prioritere rike villaeiere foran fritidstilbudet for 13-åringer på Grorud.

Hva milliardærer, som foreløpig ikke har flyttet til Sveits, betaler i eiendomsskatt synes jeg ikke er veldig interessant, men som leder av Grorud Høyre og medlem av bydelsutvalget på Grorud, har jeg sterke meninger om fritidstilbudet til barn og unge i bydelen min. 

Øyan sier det samme som lederen av bydelsutvalget på Grorud, fra AP, og arbeiderpartifolk over hele byen; at fordi byrådet har redusert eiendomsskatten til de rike, villaeierne i vest, må bydelene kutte i barnevern, skolehelse, fritidstilbud og hjemmetjenester.

Det er ren skremselspropaganda, og ansvarsfraskrivelse satt i system. 

Byen får mindre penger

For det første:

  • Siden 2021 er Oslos kommunes frie inntekter redusert med over tre milliarder kroner, blant annet på grunn av en oslofiendtlig, AP-ledet regjering.
  • Eiendomsskatten i Oslo, for boliger og næringseiendom, vil samlet være redusert med litt under 300 millioner kroner siden 2023, om budsjettforslaget fra byrådet blir vedtatt.
  • Den reduserte eiendomsskatten vil dermed utgjøre under 1/10-del av Oslo kommunes reduserte inntekter.

Dyrt nok å bo i Oslo

For det andre:

  • Boligmarkedet i Oslo er det dyreste i landet. Gjennomsnittsprisen på boliger solgt i Oslo i september var over sju millioner kroner, ifølge Eiendom Norge. I dag slipper de eiendomsskatt.
  • Hadde Arbeiderpartiet fått bestemme, ville over halvparten av boligeierne i Oslo måttet betale eiendomsskatt, mot 1/3 del i dag, og alle som betaler måtte ha betalt mye mer.
  • Høyre og byrådet mener det er dyrt nok å bo i Oslo som det er og at det ikke er politikernes jobb å gjøre det enda dyrere.

Kuttene er ikke store

For det tredje:

  • Neste år må bydelene redusere utgiftene med nesten 500 millioner fordi Oslo kommune ikke har like mye penger som før.
  • Bydelene i Oslo har et samlet budsjett på nesten 30 milliarder kroner. Det utgjør under halvparten av Oslo kommunes samlede driftsbudsjett.
  • Byrådet foreslår neste år å redusere eiendomsskatten med 161 millioner.
  • Om de 15 bydelene tar halvparten av kuttet i eiendomsskatten betyr det for bydel Grorud reduserte inntekter med 4,5 millioner kroner. Budsjettet vårt er på over 1,5 milliarder kroner.

AP-politikernes ansvar

Arbeiderpartiet har det politiske flertallet i over halvparten av byens bydeler. Det hviler derfor et ekstra tungt ansvar på dem inn i den kommende budsjettprosessen.

De hevder det kun er mulig å redusere utgiftene ved å kutte i ikke lovpålagte tjenester, for eksempel seniorsentre og fritidsklubber. Til det er det bare en ting å si; hvis en AP-ledet bydel legger ned fritidsklubber og kutter i kriminalitetsforebyggende tiltak, er det fordi de selv ønsker det.

Det er en ærlig sak, og da må de stå for prioriteringene sine. Det finnes ingen «fastpris» på hva det koster å levere lovpålagte tjenester i bydelene.

Vi prioriterer barn

Selvsagt er det mulig for bydelene å drifte de kommunale tjenestene smartere og rimeligere, i stedet for å kutte der det smerter mest. Det er til syvende og sist opp til bydelens politikere.

Jeg skal ikke love noe på vegne av Høyre i andre bydeler enn min egen, men på vegne av oss i Grorud Høyre vil jeg si til innbyggerne; det er helt uaktuelt for oss å kutte kraftig i tilbudet til bydelens barn, unge og seniorer, slik Arbeiderpartiet truer med å gjøre.

Vi i Høyre på Grorud vil heller gjøre det samme som byrådet; vi vil prioritere barn og unge innenfor bydelens stramme økonomiske ramme.

Powered by Labrador CMS