Eiendoms- og byfornyelsesetaten informerer tirsdag om at de samme dag legger ut Skar leir innerst i Maridalen ut for salg.
– Vi rydder opp i kommunens ledige bygg, og nå ønsker
kommunen en ny aktør inn i Skar leir, som kan ta denne flotte markaeiendommen
videre, uttaler etatsdirektør Eskil Bråten.
Skar leir ligger nå til salg på Finn.Skjermdump: Finn
Oslo kommune kjøpte den tidligere militærleiren av Forsvarsbygg i 2007 for å sikre store skogsområder og med sikte på bruk til
kommunale formål.
– Umulig å bruke for kommunen
– På grunn av nærheten til Oslos drikkevann og strenge
utslippsbegrensninger viste det seg umulig å bruke området til kommunens
arealbehov. Leiren har flere bygninger som i dag står tomme og som krever vedlikehold, oppsummerer etaten videre.
Eiendommen består av 20 bygninger med et samlet bygningsareal på om lag 10.768 kvadratmeter. Selve tomtearealet er på 53.408 kvadratmeter.
– Fire av bygningene ble i 2004 fredet av Riksantikvaren og ni andre bygninger er ført opp på Byantikvarens gule liste. Det er anleggets kvaliteter som et komplett, militært verkstedsanlegg, hovedsakelig bygget under tysk okkupasjon og tidlig etterkrigstid, som er utgangspunkt for vernestatusen, heter det i Finn-annonsen.
Verdivurderingen som er gjort av eiendommen, vurderer den normale markedsverdien til å ligge innenfor et intervall på pluss/minus 25 prosent av konkludert verdi på 18,9 millioner kroner, hvilket vil si fra 14 til 24 millioner kroner, ifølge eiendoms- og byfornyelsesetaten.
Fakta om Skar leir:
Tidligere militærleir innerst i Maridalen. Eiendommen
ligger i marka i landskapsvernområdet Maridalen.
Leiren består av 20 bygninger med samlet bygningsareal på om lag 10.768 kvadratmeter. Tomten er på 53.408 kvadratmeter.
Skar leir ligger i Maridalsvannets nedslagsfelt, og det er
derfor satt strenge utslippsrestriksjoner for bruk av leiren.
Det er knyttet verneverdier til flere av bygningene; fire
er fredet av Riksantikvaren og ni står på Byantikvarens gule liste.
Enkelte bygg er over årene satt i stand, og det er
gjennomført et større infrastrukturprosjekt på eiendommen, med ny vannforsyning,
nytt system for avløp og enkelte bygg er tilrettelagt for bergvarme. I tillegg pågår
det nå et arbeid knyttet til forsterkning av eksisterende nettanlegg på Skar leir i
samarbeid med Elvia.
170 mål skogsareal og vaktbua som i 2019 ble bygget om til
varmestue er fradelt og forblir i kommunalt eie. Varmestua forvaltes av bymiljøetaten som leier ut til Den norske turistforening Oslo og omegn (DNT).
Det er innhentet en verdivurdering av eiendommen og det er
vurdert at eiendommens normale markedsverdi ligger innenfor et intervall på pluss/minus 25 prosent av konkludert verdi på 18,9 millioner kroner, hvilket vil si fra 14 til 24 millioner kroner.
Kilde: Eiendom- og byfornyelsesetaten
Beholder varmestua
Til tomten hører 170 mål skogsareal. Vaktbua som i 2019 ble bygget om til varmestue,
er fradelt og forblir i kommunalt eie, understrekes det.
Varmestua forvaltes av bymiljøetaten som leier den ut til Den norske turistforening Oslo og omegn (DNT).
Kommunen leier i dag to bygg til Stovner videregående skole, som senere har fremleid byggene til DNT, som bruker lokalene til blant annet snekkerverksted og vedproduksjon samt kontor.
– Vi sikrer viktige rekreasjonsarealer i marka, men for bygningene og selve leiren ønsker vi nå nytt liv i regi av en organisasjon eller privat eier. Det er ikke hensiktsmessig at Oslo kommune eier store områder og bygg vi ikke har bruk for, fortsetter Bråten.
Del av større opprydding
At Skar leir nå er lagt ut for salg, er et ledd i at kommunen systematisk jobber med å ta ledige bygg i bruk gjennom blant annet rehabilitering, utleie, riving og
salg.
Eiendoms-
og byfornyelsesetaten leder sammen med de øvrige eiendomsforvalterne i Oslo kommune prosjektet med formål å rydde opp i de ledige byggene.
Formålet er at kommunen skal få solgt eiendommer kommunen ikke lenger har behov for.