Daniel Williksen
Michael Williksen skater i den populære skateparken, hvor det nå blir foreslått å legge fotballstadion.

Foreslår ny storstadion for fotball i Groruddalen: – Jeg blir rasende

– Jeg sitter rasende og leser side opp og side ned om Fotballforbundets nye planer om fotballstadion i bydel Stovner. Men hvorfor nevner ingen noe om hva som ligger her fra før? spør Michael Williksen.

Publisert

Kortversjon

  • Fotballforbundet vil bygge storarena på Haugenstua.
  • Personer lokalt frykter tap av gratis tilbud for unge.
  • Både en skatepark, et motorsportsenter, en ungdomsklubb og en skole for vanskeligstilte kan være truet.
  • Leder av bydelsutvalget på Stovner, Rashid Nawaz, mener arenaen kan løfte området.

Norges Fotballforbund foreslår å bygge en ny og kjempestor arena rett ved Haugenstua togstasjon i bydel Stovner, med opptil 45.000 sitteplasser. Forslaget har blitt mottatt med lovprisninger fra ulike politiske miljøer. Men lokalt er ikke alle like begeistret.

Michael Williksen står på skateboard og har et tett forhold til anlegget som ligger på samme sted som Fotballforbundet nå ønsker seg en kjempestor ny fotballarena.

– Jeg sitter rasende og leser side opp og side ned om Fotballforbundets nye planer om fotballstadion i bydel Stovner. Men hvorfor nevner ingen noe om hva som ligger her fra før? Jeg synes det er helt grusomt.

– Her ligger Norges største skatepark i areal, med både skatehall og utendørsområde. I motsetning til Skur13 og Oslo Skatehall er dette gratis og døgnåpent, forteller Williksen, som også er lærer på Haugenstua skole.

– Provoserende

– De kommentarene som til nå har kommet fra politikere om «bydelsløft» eller «Hvem vil vel ikke ha Haaland tuslende rundt i nabolaget», er rett og slett provoserende når man tar en titt på hva som faktisk ligger her fra før! sier Williksen.

Han forteller at Haugenstua skatepark og skatehall er designet av skatere, med masse luft mellom elementene.

– Skateparken er veldig romslig, slik at man ikke står i veien for hverandre. Det gjør denne parken spesielt kul, og gjør at den står høyt i kurs i Oslos skatemiljø.

I området ligger også Osloungdommens motorsenter Groruddalen, som driver sykkelverksted, ungdomsklubb og gratis utlån av skateboard. Motorsenteret holder også arrangementer for barn og unge og huser en skole for vanskeligstilte unge som trenger en annen skolehverdag.

– Alle disse tilbudene for barn og unge er gratis, forteller Williksen.

Daniel Williksen
Michael Williksen er selv en hyppig bruker av skatehallen på Haugenstua, ved siden av å være lærer på Haugenstua skole.

– Ligner ikke grisen

Han forteller at parken er et viktig møtepunkt og aktivitetstilbud for både unge og gamle i en dårlig stilt bydel. Williksen blir ekstra provosert over kommentarene fra politikerne om bydelsløft.

– Ingen av disse barna får noen glede av å «se Haaland i nabolaget» – han er inne på stadion, bak billettpriser som ikke ligner grisen.

– Barna mister et møtepunkt, en samlingsplass og fritidstilbud. Det er ikke et bydelsløft, men en degradering! mener han.

Leder av Stovner bydelsutvalg, Rashid Nawaz (AP)
Leder av Stovner bydelsutvalg, Rashid Nawaz (Ap), heier kraftig på en ny fotballstadion på Stovner.

– Jeg er veldig positiv

Leder av bydelsutvalget i bydel Stovner, Rashid Nawaz, fra Arbeiderpartiet, har motsatt syn:

– Jeg er veldig positiv til dette. Forslaget er veldig kjærkomment, og jeg hadde ikke forventet det. Et nytt anlegg vil løfte hele området – både når det gjelder omdømme, byutvikling og områdeløft.

– En gledens dag

Rashid Nawaz er mindre bekymret for at en ny fotballstadion kan gå utover skateparken.

– Vi er enige i at skateparken er viktig for barn og unge. Men jeg er ikke så bekymret for den, for kanskje får vi en ny skatepark. Vi ønsker uansett å gjøre noe med den, siden den ligger på veldig dårlig grunn og ikke er i god nok stand. Den er egentlig på overtid.

Nawaz forteller at bydelen hadde en plan om å flytte ungdomssenteret som ligger der for fem år siden, men at pengene stoppet det. 

– Det er en gledens dag. Kanskje ungdomssenteret kan bli en del av den nye arenaen? Her ser jeg bare gevinster. Dette kan bli vinn-vinn for oss. Det er alltid skjær i sjøen, men vi får være positive, så får vi ta de andre tingene etter hvert.

Håper han ikke blir lurt

Nawaz håper Fotballforbundet mener alvor. 

– Hele området skal løftes med nye boliger, så her må vi bare henge med. Jeg håper at Oslo kommune godkjenner dette og at Fotballforbundet ikke lurer oss, for å si det rett ut.

– Gevinsten er at flere barn og unge kan holde på med fotball, som er den største idretten i området. Idretts- og kulturarrangementer er også veldig fint for oss i denne delen av Oslo. Det blir et fint område, og vi vil merke det på boligprisene og på at det skapes mange arbeidsplasser.

Powered by Labrador CMS