Fyrhuset Kuba har ikke betalt husleie til Oslo kommune siden 2002. En feil gjør at den gunstige avtalen varer helt til 2032, skriver Aftenposten.
Det populære serveringsstedet ligger i Kubaparken på Grünerløkka, i en kommunalt eid bygning fra 1924.
Den opprinnelige avtalen innebar at leietageren skulle rehabilitere bygget, mot å få bruke lokalene gratis i 15 år. Vilkårene skulle reforhandles i 2017, men det skjedde aldri.
I stedet ble kontrakten først forlenget til 2027, og deretter til 2032.
– Leiekontrakten for Fyrhuset Kuba ble ved en feil under koronapandemien forlenget på samme vilkår som tidligere, frem til 2032. Kulturetaten er bundet av denne kontrakten, opplyser avdelingsdirektør for eiendom i Kulturetaten Kim Hedemann Brenn til Aftenposten.
Betaler heller ikke for uteserveringen
Avtalen omfatter også en uteservering på 305 kvadratmeter. Med kommunens ordinære satser ville den årlige leien vært på rundt 761.000 kroner.
Utestedet har til gjengjeld ansvar for alt innvendig og utvendig vedlikehold. En vurdering fra 2023 anslo et behov for tiltak på rundt 630.000 kroner de neste ti årene.
Kulturetaten mener likevel avtalen er for god.
– Det er Kulturetatens vurdering at leiekontrakten til Fyrhuset Kuba pr. i dag er for gunstig for leietager, og vi ville ikke ha inngått en tilsvarende kontrakt med et privat aksjeselskap i dag, sier Brenn til avisen.
I 2024 hadde Fyrhuset Kuba en driftsmargin på 23,3 prosent. Gjennomsnittet for serveringsbedrifter i Oslo var samme år fire prosent, ifølge NHO Reiseliv.
Kommunen har forsøkt å endre avtalen, men partene har ikke kommet til enighet. Når kontrakten utløper i 2032, skal lokalene etter planen lyses ut på markedsmessige vilkår.
Også VG omtalte avtalen i 2022. Da kom det frem at leierettighetene hadde skiftet eiere flere ganger og blitt solgt videre for millionbeløp.