Autolines sandstrøere er montert i busser i flere norske byer. Men Oslo har ingen lokalbusser sandstrøer ombord. Innfelt til v. Autoline-sjef John-Egil Bustadmo.Foto: Autoline
Ruter hevder sandstrøer i buss krever mye vedlikehold og ofte må skifte deler: - Helt feil og usant, svarer produsenten
– Vi blir jo veldig lei oss. Det Ruter sier er jo ikke sant, sier John-Egil Bustadmo i firmaet Autoline. Han reagerer kraftig på Ruters påstand om at sandstrøer i buss krever mye vedlikehold og ofte må skifte deler.
Helt siden 1999 har busser i Tromsø kjørt med sandstrøer ombord, forteller oppfinner og daglig leder i det norske selskapet Autoline.
– Da inngikk Tromsbuss og Tromsø kommune en samarbeidsavtale der kommune holdt sand mens bussene strødde veiene, forteller John-Egil Bustadmo til VårtOslo.
– En vinn-vinn situasjon
– Bussene i Tromsø går jo store deler av døgnet mens de strør, og det er til stor hjelp for både andre kjøretøy og busser som kommer etter. Så bussene i Tromsø er en del av kommunens beredskap for å strø. Det er en vinn-vinn situasjon hele veien, sier han.
I Oslo kjøres ingen lokale busser på Ruter-kontrakt med sandstrøere ombord. Men rett over bygrensen på Romerike, kjører Vy busser på Ruter-kontrakt med sandstrøer ombord i bussene.
Etter alt busskaoset denne vinteren, stilte Fremskrittspartiet spørsmål om det vurderes å utrede bruk av sandstrøere også på lokalbusser i Oslo.
Disse Vy-bussene, som trafikkerer Romerike på kontrakt med Ruter, har sandstrøer ombord.Foto: Iveco Bus
Svaret fra miljø- og samferdselsbyråd Marit Kristine Vea (V) var ikke positivt. Der viser Vea til en uttalelse i et notat fra Ruter.
Administrasjonsselskapet hevder blant annet at sandstrøere i buss krever mye vedlikehold.
– Har ikke trinsehjul eller lager
– Grusen kan pakke seg hvis den ikke er helt tørr og av «rett» blanding og grovhet, og trinsehjul/lager må byttes forholdsvis ofte. Det krever også opplæring av førere for å kunne utnytte systemet på en god og tilfredsstillende måte, skriver Ruter.
Tilbake sitter en oppgitt og fortvilet daglig leder i Autoline, John-Egil Bustadmo.
Autoline-sjef John-Egil Bustadmo.Foto: Autoline
Han har ansvar for både arbeidsplasser i selskapet og for inngåtte avtaler med busselskaper i flere norske byer, der det kjøres med Autolines sandstrøer ombord.
Ruters påstander stemmer rett og slett ikke, påpeker han.
– Det Ruter hevder er direkte feil. Det er rett og slett ikke sant. Vi har ikke trinsehjul og vi har ikke lager på sandstrøerne våre, sier Autoline-sjefen.
– Og når det gjelder vedlikehold har tvert i mot veldig, veldig lave vedlikeholdskostnader på produktet vårt, sier Bustadmo.
Tør ikke snakke av frykt for represalier
– På de 56 bussene med våre sandstrøere, som er kjørt av Vy i Ruters kontraktsområde på Romerike, er det stort sett ikke brukt ei krone på vedlikehold, legger Autolin-sjefen til.
– Kan du forklare en legperson som meg hvordan sandstrøer i buss fungerer?
– Det er så enkelt som at det er montert inn beholdere i bussen. Altså en kasse i bussen som har oppvarmet sand. Så har vi en utmatingsmekanisme som mater sand ut rett fremforan drivhjulene på bussen, forklarer Bustadmo.
– Sjåføren har en knapp på dashbordet han trykker på når det er behov for økt friksjon for å bedre bussens fremkommelighet, sier han.
Rett foran bakakslingen med drivhjul er sandstrøeren fra Autoline montert på en Volvo leddbuss som kjøres i Nordland.Foto: Autoline
VårtOslo har snakket med representanter for to ulike busselskaper som benytter Autolines sandstrøere.
Av frykt for represalier fra Ruter vil ingen av dem stå frem med navn. Men begge bekrefter det er knyttet minimalt med vedlikehold til Autolines produkt, og at det ikke eksisterer trinsehjul eller lager i sandstrøerne.
VårtOslo kontaktet byrådsavdelingen til samferdselsbyråd Marit Kristine Vea og spurte om byråden har feilinformert bystyret ved å formidle Ruters påstander om sandstrøere.
- Er eneste produsent i Norge
Foreløpig har ikke byråden eller byrådsavdelingen svart på VårtOslos spørsmål.
VårtOslo har også konfrontert Ruter med påstandene om sandstrøere ombord i buss.
– Våre opplysninger var ikke en beskrivelse av Autolines løsning spesifikt. Formuleringen var noe upresis. Eksempelvis var ikke detaljer om trinsehjul og lagre knyttet til Autolines sandstrøere, skriver Ruters kommunikasjonssjef Cathrine Myhren-Haugen.
Kommunikasjonssjef Cathrine Myhren-Haugen i Ruter.Foto: Ruter
Problemet med Ruters svar er imidlertid at Autoline sier selskapet er den eneste produsenten av buss-sandstrøere i Norge.
Et produkt Autoline monterer i busser fra flere av verdens største bussprodusenter.
– Vi er den eneste produsenten i Norge. Jeg kan legge til at Mercedes har vår sandstrøer som en egen del i sin delekatalog, forteller Autoline-sjef John-Egil Bustadmo.
– Vi leverer også til Volvo, Scania, Iveco, Mercedes, Solaris og flere av de store kinesiske bussprodusentene, sier han.
Ruter opprettholder påstandene
La oss spole tilbake til svaret fra Ruter, som altså nå hevder påstanden om mye vedlikehold og hyppig skifte av deler ikke gjelder Autolines sandstrøer.
– Vi har på generelt grunnlag eksemplifisert at sandstrøere krever et visst vedlikehold for å fungere tilfredsstillende. I tillegg til at sanden må holdes tørr for ikke å pakke seg, vil bevegelige deler naturlig nok være utsatt, spesielt dersom vedlikeholdet ikke er godt nok, skriver Ruters kommunikasjonssjef Cathrine Myhren-Haugen.
– Det vil være varierende grad av nødvendig vedlikehold ut ifra type sandstrøer; virkemåte og funksjonalitet. Enkelte typer kan kreve mindre vedlikehold enn andre, skriver hun.
Når VårtOslo igjen tar kontakt med Autolines sjef og viser til de siste uttalelsene fra Ruter, spør vi ham om det finnes noen andre produsenter andre steder i verden som lager sandstrøer til busser.
Ruter: – Har invitert Autoline
– Jeg vet jo at det er et selskap i Sverige og et selskap i Danmark som har sandstrøere. Men om de lager det til busser kjenner jeg faktisk ikke til, sier Bustadmo.
– Ruter bør jo først prøve ut sandstrøer på buss og skaffe seg erfaring med det. Til høsten bør jo Oslo ha dette påmontert på en 15-20 busser som kan kjøre en test gjennom vinteren, sier Autoline-sjefen til VårtOslo.
I svaret fra Ruter skriver kommunikasjonssjefen også at selskapet ikke har feilinformert om sandstrøer i buss.
– Vi er uenige i at vi har gitt feilaktige opplysninger, og synes det er leit at Bustadmo oppfatter det slik. Vi kunne likevel vært mer presise i våre formuleringer slik at det ikke var rom for misforståelse, skriver Cathrine Myhren-Haugen.
– I et forsøk på å finne gode løsninger har Ruter invitert Autoline, som er et selskap vi har stor respekt for, til en besiktigelse denne uken av de bussene som brukes i Ruter-området, avslutter Ruters kommunikasjonssjef.