Knivstikkingen den 20. desember skjedde ved butikken Smak av Italia på Vulkan.

Butikk-knivstikkingen på Vulkan: – Veldig preget og svært lei seg for det han har gjort

Mannen som er siktet for å ha knivstukket ekskjæresten sin på Vulkan før jul, er våken og har vært i avhør hos politiet, opplyser forsvareren hans.

Publisert

– Han er ute av koma, og vi har startet med avhør, men er ikke ferdig, skriver mannens forsvarer, advokat Helene Elness, i en tekstmelding til NTB.

Mannen er siktet for drapsforsøk på en kvinne, og de er begge to i 20-årene. 

Han ble lagt i kunstig koma, og tilstanden var alvorlig for begge to etter hendelsen fredag 20. desember.

– Han er svekket fysisk, men på bedringens vei. Han er imidlertid veldig preget og svært lei seg for det han selv har gjort, skriver forsvareren.

De to har tidligere vært partnere, og det var den siktede som kom til åstedet i forkant av hendelsen, ifølge politiet.

Ingen besøksforbud

Det har ikke vært noe besøksforbud mellom de to, har politiadvokat Carol Sandbye i Oslo politidistrikt tidligere opplyst. 

Oslo-politiet har mandag så langt ikke besvart NTBs henvendelse om knivstikkingen.

Kvinnen som ble knivstukket, var, ifølge politiet, på jobb i butikken Smak av Italia på kjøpesenteret Vulkan ved siden av Mathallen da hendelsen fant sted. 

I forbindelse med knivstikkingen grep flere av de ansatte inn overfor den nå siktede mannen, og han ble også knivstukket.

Flere formelt siktet

To ansatte i butikken har formelt hatt status som siktet på grunn av måten de grep inn på.

En av dem har også vært pågrepet, men ble løslatt kort tid senere. Politiet begrunner dette med vurderinger rundt nødverge.

I tillegg til den skadede kvinnen er det to andre ansatte som er skadet. En av disse har fått medisinsk behandling. De skadedes pårørende er varslet, ifølge politiet.

Den siktede mannen er varetektsfengslet i fire uker, hvorav de to første ukene er i full isolasjon.

Kvinnen ikke avhørt

– Jeg kan bekrefte at hun er på sykehuset fortsatt, og at det ikke har vært mulig å avhøre henne på grunn av hennes medisinske tilstand, skriver kvinnens bistandsadvokat Hege Salomon i en tekstmelding til NRK.

Ifølge henne, er kvinnen på bedringens vei, og planen er at politiet skal avhøre kvinnen i løpet av de nærmeste dagene.

Takket kundene for støtten

Også den fornærmede kvinnens far, som reiste fra Italia da han fikk beskjed fra den italienske ambassaden om hva som hadde hendt med datteren, sa til nyhetsbyrået Ansa søndag at det gikk bedre med datteren, og at hun hadde fortalt om hva hun opplevde den 20. desember.

Faren fortalte også om sin opplevelse til NRK før jul sammen med Cristiano Comelli, som står bak Smak av Italia.

I butikken på Vulkan hadde ansatte som jobber i andre filialer da steppet inn, slik at butikken kunne holde åpent trass i hendelsen. Delikatessekjeden har fem avdelinger i Oslo.

– For meg var det også viktig som et signal at vi gir oss ikke, vi bretter opp ermene, og vi fortsetter, sa Comelli til kanalen og la til:

– Jeg må si takk til alle våre kunder for all støtten de har vist oss. Det er rørende.

Powered by Labrador CMS