Folk avbildet langs Akerhusstranda under Oslo havnelangs et tidligere år.

Inviterer til «folkefest» i Oslo sentrum: – I en slik tid kan det være godt å samles

Det kommunale foretaket meddeler at de velger å gjennomføre som planlagt og ber barn bli med å lage kunstverk i kritt langs kaia som en siste hilsen til kong Harald.

Publisert

Denne helgen skulle i utgangspunktet ha vært en humørfylt helg fylt av familieaktiviteter i sentrum.

«Verdens kuleste dag» lørdag 29. august ble imidlertid avlyst. Arrangementet er en årlig gratis aktivitetsdag for barn og unge på Akershus Festning.

– Av respekt for Hans Majestet Kong Haralds bortgang og at Akershus festning skal klargjøres til kongelig gravferd, er «Verdens Kuleste Dag» avlyst, meldte arrangøren etter kong Haralds bortgang fredag og la til:

– Våre tanker går til kongefamilien.

Gratisarrangement

Oslo havnelangs søndag 30. august, fra klokken 12.00 til 16.00, går på sin side som planlagt. Det bekrefter Oslo Havn KF på sine hjemmesider.

Gratisarrangementet samler over femti aktører langs havnepromenaden, der flaggene på Rådhuskaia nå vaier på halv stang etter bortgangen til kong Harald.

Norske flagg på halv stang ved Rådhuskaia lørdag ettermiddag. Søndag ettermiddag skal havnepromenaden fylles med liv.

– Dette blir en stor folkefest. Vi inviterer sammen med mange flotte aktører, som skaper aktiviteter langs havnepromenaden. Byens hjerte er jo her, der land møter sjø, sa havnedirektør Ingvar M. Mathisen i Oslo Havn KF i en pressemelding om arrangementet før Kongen hadde gått bort.

Ett minutts stillhet

– Vi er preget av sorg etter Kongens bortgang, og våre tanker går til kongefamilien og alle som er berørt, understreker arrangøren, som påpeker at det kan bli enkelte justeringer i programmet.  

Dagen byr på aktiviteter for små og store, blant annet med mulighet for å komme tett på livet i havet og lære om livet i fjorden.

Kongens bortgang vil av Oslo Havn på vegne av aktørene, markeres med ett minutts stillhet klokken 12.00 utenfor Skur 38, Oslo Havns kontor på Akershusstranda, på søndag.  

– I en slik tid kan det være godt å samles, heter det fra det kommunale foretaket, som legger til:

– Oslo havnelangs er en fin møteplass for innbyggere og besøkende.

Med fargerike kritt langs kaia inviteres barn til å uttrykke sine følelser etter kong Haralds bortgang.

I et innlegg i sosiale medier lørdag meddeler Oslo Havn at kunstner Stella East inviterer barn til å lage kunstverk på Søndre Akershuskai med kritt i mange farger som en siste hilsen til kong Harald.

Gratis transport

Aktivitetene strekker seg fra Trettenparken på Filipstad til Bjørvika.

Oslo havnelangs pleier normalt sett å trekke mange folk. Her Christian Radich ved Skur 38 i forbindelse med arrangementet i 2024.

– For å gjøre det enkelt å oppleve hele programmet, settes det opp gratis transport: veteranbusser og minitog mellom Akershusstranda og Langkaia og gratis båt mellom Vippetangen og Trettenparken, opplyser Oslo Havn. 

Dette er blant aktivitetene under Oslo havnelangs:

  • komme om bord i ulike båter, fra veteranskip og losbåt til brann- og politibåt og elektriske båter

  • prøve undervannsdroner og se tollhunder i aksjon

  • lære om livet i Oslofjorden gjennom akvarier og aktiviteter, som å bygge egne strikkbåter og hummerhus 

  • få med seg «sjørøverseilas», musikkteater og skattejakt

  • dra på guidede båtturer og historiske havnevandringer 

  • teste skating, bryggedans og lage kunst

  • høre om planene for havna og bli med på guidet tur til godshavna hvor varer og gods til Oslo kommer inn

Kilde: Oslo Havn

Fullstendig program til Oslo havnelangs finner du her.

Oslo Havn har ikke besvart VårtOslos henvendelse om bakgrunnen for beslutningen om å gjennomføre årets arrangement.

Powered by Labrador CMS