Thomas Flått (t.v.) og Michael Angeles er to av mange utstillere under årets festival.

Han har jobbet som fotograf for Karpe i 12 år. Nå er han og makkeren kuratorer under Norges største fotofestival: – Overveldende

De to kuratorene har satt opp en egen fotoutstilling om norsk hip hop-historie. – Det er en reise sett gjennom linsen til relativt kjente fotografer.

Publisert

Lørdag gikk fotofestivalen Oslo Negativ av stabelen for fjerde året på rad på den gamle Veterinærhøyskolen på Adamstuen.

– Dette er en svær dugnad, med 40 forskjellige utstillere, i tillegg til fire festivalutstillinger, som samler alt fra erfarne fotografer og nyutdannede og studenter, sier festivalsjef Nina Sørlie.

Festivalsjef for fotofestivalen Oslo Negativ, Nina Sørlie.

– Dette har blitt et årlig sted der fotografer samles og deler, lærer og får glede av hverandres fotografier. Bilder er overalt i samfunnet, så man kan nesten bli litt blind for det. Når man rammer det inn eller henger det opp, så gir man fotografiene mer tid. Vi tror at en slik festival kan gjøre det mer tilgjengelig for folk.

– En reise gjennom linsen

Et av årets nye tilskudd er "Norsk Hiphop 40 år", som er satt opp av to av tre medlemmer i det kreative byrået Also Known As, Thomas Flått og Michael Ray Vera Cruz Angeles.

– Mike sa at han ønsket at unge fotografer skulle bli sett, og da startet vi en dialog. Det at hip hop feirer 40 år i Norge tenkte vi at vi måtte gjøre noe på, og det har ført til en veldig leken utstilling, sier Sørlie.

Angeles og Flått i en av delene av utstillingen, et rom blant annet basert på hip hop-kultur fra 80- og 90-tallet.

I tillegg til et rom Angeles og Flått har designet, består utstillingen av fotografier tatt opp gjennom norsk hip hop-historie.

– Det er en samling av store og små artister, i tillegg til begivenheter helt fra starten, og hvordan det det har blitt i dag. Det å ønske å vise reisen i fotomiljøet i hip hop-verdenen. Det var kanskje mer høytidelig før. Nå er det kanskje mer dokumentarisk, siden det er lettere å få tak i bra utstyr, sier Flått.

– En reise sett gjennom linsen til relativt kjente fotografer. En ting er at artistene er kjente, men du har jo fotografene også, legger Sørlie til.

– Ja, det er vel sikkert 20 fotografer med her, sier Flått.

Angeles og Flått under planleggingen av utstillingen, som består av flere rom.

Sjonglerer flere jobber 

– Vi har også hatt et stort fokus på å få med en del unge fotografer, sier Angeles, som i tillegg til å drive Mike's Corner i Oslobukta og butikk i Torggata, har vært fotograf for et av Norges største popfenomener, duoen Karpe, i over 12 år.

– Hvordan er det å sjonglere alle disse jobbene?

– Jeg er nok litt dårlig på det, ler han, og fortsetter:

– Det gjelder å være naiv og tro at man rekker alt. Når det kommer til dette prosjektet, har nok Nina vært stressa, men Thomas har jobbet med meg masse, og skjønner at det stort sett lander på en eller annen måte. I tillegg har vi masse folk som har hjulpet til enormt. Jeg tror nok sjongleringen funker fordi jeg ikke må sjonglere alene.

– Kan du fortelle litt om arbeidet du gjør for Karpe?

– Ja, jeg har jobbet med dem de siste 12 årene, og noen av bildene ser du her har jeg tatt, men det feteste bildet av Karpe her har Sebastian Ludvigsen tatt, sier Angeles.

Statssekretær for kultur- og likestillingsdepartementet, Even Aleksander Hagen, klipper snoren under åpningen av festivalen.

– Overveldende

Hovedpersonene sier at det føles noe uvirkelig å få sette opp Oslo Negativ.

– Vi har fått lov å kuratere, noe som var ganske overveldende. Det er også viktig å si at det sikkert vil være en del bilder her mange vil savne. Jeg savner bilder selv. Jeg kjenner folk som sitter på bilder som kunne vært her, men dette ble vår versjon, og så håper jeg at noen andre tar oppgaven og får tak i noen andre bilder en annen gang, sier Angeles.

– Det er veldig mange man gjerne vil inkludere i historien, men det er ikke plass. Derfor har vi printet opp 400 mindre bilder på Japan Foto, som ligger på bordene rundt i lokalet, sier Flått.

– Det er en slags hyllest til fotografene, sier Angeles.

Festivalen går over seks dager, og hip hop-delen er en del av en stor festival, som består av foredrag, utstilling av alt fra kunstnerisk til dokumentariske fotografier, i tillegg til samtaler om fotografi som fag. 

Festivalen holder åpent hver lørdag og søndag ut oktober, mellom klokken 11 til 18.

Powered by Labrador CMS