Rasheed Dodakh (30) serverte bakverk på Cousins på Tøyenbadet da VårtOslo besøkte kafeen ved en tidligere anledning.

Kafé-kjeden Cousins konkurs med giga-gjeld. – Vi kunne skrevet en roman

Cousins skulle gi unge flyktninger en vei inn i arbeidslivet og vokste raskt fra én til tre kafeer. Nå er selskapet konkurs med 20 millioner i gjeld, og de ansatte står uten jobb.

Publisert

Kortversjon

  • Kafé-kjede Cousins har gått konkurs.

  • Bostyrer har foreløpig fått opplyst at gjelden er på rundt 20 millioner kroner.

  • Selskapet peker på pandemien, tapte inntekter og kutt i Nav-støtte som årsaker.

  • De ansatte, mange av dem unge flyktninger, kan søke lønnsgaranti.

Kafé-kjeden Cousins har stengt dørene etter flere år som både kafévirksomhet og integreringsarena i Oslo. Det opplyser selskapet selv i et innlegg på Instagram.

– Vi kunne ha skrevet en roman om hvorfor det ble slik, men kortversjonen er at flere hendelser, som isolert sett kunne vært håndterbare, førte selskapet ut i økonomiske utfordringer vi aldri kom oss ut av, skriver Cousins.

Kjeden har de siste årene vokst raskt og har kafeer på Glasmagasinet og Tøyenbadet samt på Indekshuset ved Solli plass. Unge med flyktningbakgrunn har ofte vært å se ved iskremvognene deres på festivaler som Øya, og nå senest på Karpe World.

Cousins isvogner har vært å se i bybildet, spesielt på musikkfestivaler.
Cousins isvogner har vært å se i bybildet, spesielt på musikkfestivaler.

Utgiftene var for høye

Ifølge bostyrer Henrik Schumann Sager har konkursboet vært under behandling i rundt to uker. Arbeidet med å få full oversikt er fortsatt i en tidlig fase.

– Vi har ikke fått tid til å få oversikt over alt ennå. Det styret har opplyst, er at pengene ikke har strukket til det siste året. Selskapet kom til et punkt hvor utgiftene var for høye sammenlignet med inntektene, sier Sager til VårtOslo.

Rundt 20 millioner i gjeld

Bostyrer har foreløpig fått opplyst at selskapet har en gjeld på rundt 20 millioner kroner. En del av beløpet skal være penger som er gitt til selskapet som veldedig formål.

Hvor mye som faktisk vil bli meldt inn som krav i konkursboet, er imidlertid ikke klart.

– Det er tallet vi har fått opplyst enn så lenge, men vi vet foreløpig ikke hvor mye som blir meldt i boet. Vi har heller ikke oversikt over hvem kreditorene er ennå, sier Sager.

Kronprins Haakon ble satt i arbeid da han besøkte de unge flyktningene som startet iskremfabrikken Cousins. Nå stiller han opp for dem på ny.
Kronprins Haakon ble satt i arbeid da han besøkte de unge flyktningene som startet iskremfabrikken Cousins. Nå stiller han opp for dem på ny.

Han understreker at arbeidet fortsatt er i en tidlig fase. Den foreløpige innberetningen, hvor bostyrer blant annet redegjør for selskapets økonomi, drift og bakgrunnen for konkursen, er derfor ennå ikke klar.

Skal hjelpe de ansatte

Det første bostyrer nå skal gjøre, er å hjelpe de ansatte med å søke om penger gjennom den statlige lønnsgarantiordningen.

Deretter skal boet kartlegge hvilke eiendeler selskapet har, og gjennomføre en selskapsmessig gjennomgang for å undersøke hvordan virksomheten har vært drevet over tid.

– Vi skal skaffe oss en oversikt over eiendelene og gjøre en gjennomgang av selskapet. Etter det kan vi se hvor landet ligger, og hvor mye som eventuelt gjenstår i boet, sier Sager.

Gikk fra én til tre kafeer

Cousins startet som en sommerjobb i 2016 og ble et helårsprosjekt høsten 2019. Ifølge selskapet har virksomheten gjennom årene gitt arbeid til et tresifret antall personer.

Mange av de ansatte har vært nye i Norge og har kombinert jobben med å lære norsk og bli kjent med arbeidslivet.

I 2025 gikk selskapet fra én til tre kafeer. Cousins skriver at utviklingen først så lovende ut, og at planen var å vokse videre med flere lokasjoner og etablere seg i flere byer.

Slik gikk det ikke.

– Nå har vi en gjeng ansatte som hadde planlagt å jobbe med oss resten av sommeren og ved siden av skolen resten av året, skriver selskapet.

Kafeen til Cousins fra inngangspartiet til Tøyenbadet.

Cousins ber nå restauranter, kafeer og andre arbeidsgivere som trenger hjelp på kjøkkenet eller i kassen, om å ta kontakt.

Pekte på flere årsaker

Til Avisa Oslo har styreleder Cecilie Wetlesen Borge pekt på flere hendelser som skal ha bidratt til de økonomiske problemene. Blant annet skal pandemien ha ført til høye kostnader og forsinkelser, mens en langvarig prosess med å få bevilling til kafeen på Tøyenbadet ga tapte inntekter.

Hun trekker også fram at Nav kuttet flere avtaler om lønnsstøtte våren 2025. Dermed måtte Cousins selv dekke hele lønnskostnaden for ansatte som selskapet tidligere hadde fått støtte til.

Cousins
Kunder besøkte Cousins i Glasmagasinet ved Stortorvet ved en tidligere anledning.

Borge opplyser til avisen at selskapet forsøkte å få til en rekonstruksjon, og at de mente virksomheten kunne vært reddet dersom de klarte å hente inn 1,5 millioner kroner.

– Vi savner dere allerede

I avskjedsmeldingen takker Cousins blant annet privatkunder, bedrifter, stiftelser, filantroper, eiendomsaktører og leverandører som har bidratt til virksomheten.

Selskapet trekker også fram råvarene som ble brukt, blant annet vanilje fra et kvinnekooperativ i Uganda og varer som ble importert fra palestinske produsenter.

– Hver eneste is og kaffekopp var en møteplass som gjorde Oslo til en mer mangfoldig by, skriver selskapet.

Innlegget avsluttes med en takk til alle som har lagt lunsjer, dater, møter og andre arrangementer til Cousins:

– Vi savner dere allerede.

VårtOslo har foreløpig ikke lyktes med å få svar fra Cousins.

Powered by Labrador CMS