Oslo 20251026. Mange av beboerne i studentboligen står samlet utenfor. Nødetatene jobber på stedet etter at det har gått et jord- og steinras i en skråning ved Carl Berner i Oslo. Raset beskrives som nokså omfattende.Foto: Thomas Fure / NTB
Beboerne, mange av dem studenter, samlet rett etter politiets nødevakuering søndag.

Måtte forlate alt: Nå får evakuerte studenter pengehjelp

De evakuerte fra studentboliger ved Carl Berner får nå akutt økonomisk nødhjelp.

Publisert

Studentsamskipnaden i Oslo (SiO) gir hver av de 220 studentene som er evakuert etter raset ved Carl Berner 1000 kroner for å dekke umiddelbare innkjøp, heter det i en pressemelding.

Pengene skal dekke toalettsaker og andre umiddelbare innkjøp, skriver de. Studentene trenger ikke ås ende kvittering for kjøpene sine.

3D-skanning

Det er 220 studenter som er evakuerte, men det er fortsatt uklart når de kan få flytte tilbake i studentboligene.

Geologer har foretatt geoteknisk skanning for å lage et 3D-bilde av rasområdet ved Carl Berner. Fortsatt er det uvisst når studenter og andre kan flytte hjem.

Skanningen bekreftes av Studentsamskipnaden i Oslo overfor NTB. Som grunneier har de ansvaret for å bestille skanningen. 

Allerede søndag etter raset anbefalte NGI at det raskt burde gjennomføres en laserskanning av området for å kunne lage et 3D-bilde av skredet.

– SiO har med bistand fra Norsk geoteknisk institutt foretatt befaring på skadestedet og geoteknisk skanning i samarbeid med politiet i dag. Resultatene er ikke klare ennå, sier kommunikasjonsdirektør Nina Langeland.

Opp mot 400 evakuert

NGI sier et 3D-bilde av skredet vil gi et bedre grunnlag for vurderingen av sikkerheten. Først da vil man kunne si noe om når folk kan hente saker eller flytte tilbake.

Søndag ble mellom 300 og 400 personer evakuert etter at det ved 17-tiden gikk et omfattende jord- og steinras ved Carl Berner. 

Geologer anså området som ustabilt, og store stein- og jordmasser truer fortsatt en blokk på undersiden av raset.

– Det viktigste nå er å vurdere om evakueringen kan oppheves slik at beboerne kan flytte hjem igjen. For å avgjøre dette er det behov for ingeniørgeologisk kompetanse, skrev kommunegeolog Jenny Ingelöv Eriksson i en vurdering etter en befaring med geologene søndag.

Mandag var det for øvrig nye bevegelser i området, der mindre steinmasser raste, ifølge NTBs fotograf på stedet.

– Vi fikk melding klokken 9.25 om at det har vært mindre bevegelser, små steinsprang fra rasområdet, skriver operasjonsleder Eirik Sannes i politiloggen.

Får ikke dra hjem

Politiet opprettholder evakueringssonene som ble satt i søndag, og avventer ytterligere informasjon fra de geologiske undersøkelsene.

Raset søndag gikk i en skråning som ligger mellom Carl Berner studenthus i Hasleveien og flere boligblokker på oversiden i Sukkertoppveien.

Carl Berner studenthus i Hasleveien 9, 11 og 13 og har 290 studentboliger. 

Beboere i Hasleveien 9 og 11 er fortsatt evakuert, mens beboere i Hasleveien 13 kunne flytte tilbake søndag kveld.

– Det vil ikke være mulig for de evakuerte å hente ting nå, melder Byrådslederens kontor til NTB mandag.

Kommunen har opprettet evakueringssenter på Radisson Blu Hotel på Alna for dem som har behov for midlertidig opphold og oppfølging. Der er det rundt 120 personer mandag formiddag.

– Alvorlig situasjon

Steinblokkene som kan rase ut, anslås å veie flere titalls tonn. Politiet holdt vakt ved rasstedet gjennom natten og registrerte verken lyder eller bevegelse før det altså gikk noen steinsprang om morgenen.

De evakuerte studentene får oppfølging fra Studentsamskipnaden i Oslo (SiO).

– Vi er glad for at ingen er skadet, men forstår at dette er en alvorlig situasjon. Vi anbefaler å ta kontakt med fakultetet for eventuell bistand knyttet til studier og eksamen, sier rektor Ragnhild Hennum ved Universitetet i Oslo (UiO) i en uttalelse til NTB.

UiO vet foreløpig ikke hvorvidt deres studenter er berørt, og i så fall hvor mange det er snakk om, men universitetet er i løpende dialog med SiO.

Powered by Labrador CMS