Mees Rijks og Christian Borchgrevink
Mees Rijks (t.v) og lagkaptein Christian Borchgrevink kunne feire seriegull i OBOS-ligaen mandag kveld.

Fra fortvilelse i fjor til jubel og 19 kamper på rad uten tap hittil i år: Vålerenga er overlegen vinner av OBOS-ligaen

– Veldig gøy, sier Vålerengas Sebastian Jarl om å bli seriemester. Riktignok ikke på norsk fotballs øverste nivå. Men likevel verdt å feire, mente han og lagkameratene etter atter en seier.

Publisert

Etter tidligere i måneden å ha sikret returen til Eliteserien på første forsøk, sikret Vålerenga fotball seg mandag kveld også seriemestertittelen i årets OBOS-liga.

Og det skjer etter at klubben innledningsvis strevde litt. Blant annet med et 0-3-tap mot Kongsvinger på fotballens festdag den 16. mai. 

Mestere tre kamper før slutt

Men den hjemmekampen er egentlig en av svært få nedturer denne sesongen. Siden midten av mai har ikke gutta i kongeblått sett seg tilbake. 

Spesielt er det forsvarsspillet som har blitt betydelig forbedret siden det sure 16.mai-tapet på Intility. Defensiv stabilitet er hovedårsaken til at Vålerenga har spilt 19 seriekamper på rad uten tap. 

Da er det fortjent at østkantklubben etter mandagens seier over gjestene fra Egersund endelig kan kalle seg seriemestere i OBOS-ligaen med tre kamper igjen å spille.

Tett som ei potte

– Dette føles veldig bra. Nå har vi klart både seriegull og opprykk på første forsøk. Det er en deilig opplevelse å ta med seg, sier venstreback Vegar Eggen Hedenstad til VårtOslo etter at serietriumfen var en realitet mandag kveld.

Mye av æren for snuoperasjonen fra mai og fram til i dag skal et svært solid forsvarsspill ha. Det skyldes i stor grad at den bakre fireren og keeper Magnus Sjøeng stort sett har holdt seg unna lange skadeavbrekk.

– Det er klart at det betyr mye for oss at vi har unngått mye skader. Det gjør at vi blir veldig godt samspilte bak der, mener midtstopper Sebastian Jarl.

Hovedtrener Geir Bakke er ikke uenig i det resonnementet.

– Det er klart at det har betydd mye at vi har klart å unngå mye skader på forsvarsspillerne våre. 

– Jeg storkoser meg hver dag

– Så har også både Sebastian og Aaron (Kiil Olsen) tatt store steg denne sesongen. Det håper jeg også vil fortsette neste år, sier han.

Sebastian Jarl kom hjem til Oslo og til pappa Rune Jarls Vålerenga i sommer. Dermed har han ennå ikke vært med på å tape en seriekamp i kongeblått.

Sebastian Jarl
Midtstopper Sebastian Jarl storkoser i Oslo og Vålerenga etter flyttingen fra Kristiansund i sommer.

– Det har vært en ganske utrolig reise. Det har vært fantastisk å komme inn i dette laget, og jeg storkoser meg hver dag, sier han.

– Nå ser jeg bare fram til at vi skal klare å holde oss i Eliteserien neste år, sier Jarl.

– Vi bør kunne holde oss

Forsvarskollega Hedenstad har en lang karriere bak seg. Backveteranan som startet i Stabæk, og siden har spilt i både tysk og tyrkisk fotball, er nå inne i sin tredje sesong i østkantklubben .

Også han gleder seg til returen til norsk fotball øverste nivå neste år.

– Jeg tror så absolutt vi har nok vi har nok kvalitet i dette laget til å holde oss i eliten etter neste sesong. Vi har jo vist i cupkampene mot bedre motstand i år at vi ikke er veldig mye dårligere enn hva de lagene vi har møtt er, mener han.

Vegar Eggen Hedenstad
– Jeg tror vi har kvalitet til å holde oss i Eliteserien, sier backveteran Vegar Eggen Hedenstad.

Hedenstad peker også på at der er muligheter for å hente inn forsterkninger i stallen før returen til Eliteserien neste vår.

Akkurat på det punktet holder hovedtrener Bakke kortene tett til brystet foreløpig.

– Det er vanskelig å si noe annet akkurat nå enn at vi kikker på spillermarkedet. I tillegg er vi i ferd med å ha en opptelling på hva vi egentlig trenger av forsterkninger til neste sesong, forklarer han.

Solid arbeidsøkt sikret seriegull

Med en av ligaens store overraskelser på andre side av midtstreken til avspark, var det på ingen måte at det ville bli en lett vei til seriemestertittelen for de kongeblå mandag kveld.

Og det var gjestene som fikk kampens første store sjanse før østkantens nye målmaskin Muamer Brajanac skulle misbruke to kjempesjanser i andre ende av banen.

Etter 18 minuter var det så endelig slutt på Brajanacs sjansesløseri da han ekspederte en godt slått corner i mål fra kort hold. 

Den nettkjenningen førte til at hjemmelaget la seg dypere i banen samtidig som de lot gjestene fra Jæren ha mye ball uten at det førte til alt for store sjanser foran Magnus Sjøeng i hjemmeburet.

Henrik Bjørdal og Carl Lange
MidtbaneduoenHenrik Bjørdal (t.v) og Carl Lange hadde god kontroll på Egersund-spillerne mandag kveld.

Heller ikke etter pause klarte de gule og sorte fra Sør-Vestlandet virkelig å true et solid Vålerenga-forsvar.

Dermed kunne Henrik Bjørdal , Jones El-Abdellaoui og Mees Rijks med én scoring hver sørge for at det ikke skulle være noen tvil om serietriumf til de blåkledte.

Kampfakta

Vålerenga - Egersund 4 - 0 (1-0). Intility arena. 7.200 tilskuere.1-0 Muamer Brajanac (18) 2-0 Henrik Bjørdal (70) 3-0 Jones El-Abdellaoui (79) 4-0 Mees Rijks (86). Gule kort: Jones El-Abdellaoui (VIF)

Vålerenga(4-3-3): Magnus Sjøeng - Christian Borchgrevink, Aaron Kiil Olsen, Sebastian Jarl, Vegar Eggen Hedenstad - Carl Lange (Elias Hagen i 13min), Henrik Bjørdal, Fidel Brice Ambina ( Obasi Onyebuchi i 10min) - Petter Strand (Ola Kamara i 2min), Muamar Brajanac (Mees Rijks i 13min), Jones El-Abdellaoui (Stian Sjøvold i 10min)

Egersund(4-3-3): Sander Lønning - Ådne Midtskogen, Tord Johnsen Salte ( Fanuel Ghebreyohannes i 13min), Henrik Falchener, Robert Williams - Sivert Strangstad, Chris Sleveland, Robert Willliams (Jo Stålesen i 18min), Justin Salmon - Jack Lahne (Adrian Bergersen i 13min), Joacim Holtan, Jørgen Galta (Jørgen Voilås i 18min)

Vålerengas beste spiller - Aaron Kiil Olsen

Powered by Labrador CMS