Sotakiosken ved den planlagte boligblokka med den gamle skismørningsfabrikken bygget om bak til høyre.Illustrasjon: LINK / OBOS
Slik ser OBOS for seg "nye" Sotakiosken: - Rasering av et kulturhistorisk miljø, svarer Vålerenga vel
OBOS har levert en ny plan for Sotakiosken og utbygging av tomta ved den gamle skismørningsfabrikken øverst på Vålerenga. — I OBOS-planen er kiosken blitt en malplassert rekvisitt, svarer Vålerenga vel.
OBOS og arkitektfirmaet LINK arkitektur har levert inn et nytt og revidert planforslag for bygging av boliger i Etterstadgata.
I det nye forslaget sendt til plan- og bygningsetaten (PBE) presenteres bilder av hvordan utbyggeren ser for seg både Sotakiosken og boligene i den gamle skismørningsfabrikken på den tilstøtende eiendommen i Etterstadgata 2 - 6.
— Vi mener vårt forslag er gjennomførbart og vil tilføre nye kvaliteter og fellesfunksjoner til en tomt som i lengre tid har ligget brakk, samtidig som man ivaretar viktige kulturhistoriske verdier gjennom bevaring og istandsetting av Sotakiosken og Etterstadgata 6, skriver utbyggingsdirektør i OBOS, Geir Graff-Kallevåg, i en epost til VårtOslo.
Annonse
Men striden rundt både Sotakioskens fremtid og utbygging på tomta bak kiosken fortsetter, tross OBOS-planene der Sotakiosken i nye grafiske illustrasjoner fremstår rehabilitert.
— Disse oppfatter vi som en presis illustrasjon av raseringen av et kulturhistorisk miljø. Sotakiosken har i OBOS-planen blitt en malplassert rekvisitt, beliggende på en bussholdeplass, sier leder av Vålerenga vel, Hege Stensrud Høsøien.
Sotakiosken skal rehabiliteres, lover OBOS. Men de vil flytte det lille bygget fra denne plasseringen for å få plass til boligblokkene i Etterstadgata 2 - 6.Foto: Arnsten Linstad
— Sotakiosken har mistet sin opprinnelige historiske kontekst i OBOS-planen og fremstår ikke lenger som del av et miljø eller som den porten til Vålerenga den har vært, sier lederen av Vålerenga vel.
Naboer på Vålerenga er fortsatt svært misfornøyd med planene for kiosken og utbygging på nabotomta. Vålerenga vel mener den planlagte boligblokka i Etterstadgata 6 forringer trehusmiljøet ved det de kaller "porten til Vålerenga".
— Det største problemet med OBOS-forslaget er at det er svært lite stedstilpasset. Prosjektets skalering og form – et svært høyhus med ensformige former og flater – er et fremmedelement og passer rett og slett veldig dårlig inn i et område preget av lav trehusbebyggelse, mener Høsøien.
Even Haugseth (til v.) fra Vålerenga historielag, Hege Stensrud Høsøien i Vålerenga vel og Christian Korrell er kraftig mot utbyggingsplanene til OBOS.Foto: Privat
— Vi kan ikke se at OBOS har gjort noe seriøst forsøk på å imøtekomme hverken fagetatenes eller nabolagets innspill. Siden sist har plan- og bygningsetaten endret gjeldende regulering fra bolig til næring og sagt at tomten ikke er egnet til boligformål, mens byantikvaren har gått inn for vesentlig mer bevaring av tomtens verneverdige bebyggelse, mener lederen i Vålerenga vel.
Siden forrige runde i utbyggingssaken erkjenner OBOS at det ikke er gjort store endringer i det nyinnsendte planforslaget. Men at nye retningslinjer og miljøkrav gjør at planen for Sotakiosken og eiendommen i Etterstadgata måtte leveres på ny til plan- og bygningsetaten.
Den gamle skismørningsfabrikken i Etterstadgata slik den fremstår i dag. Skrått over gaten ligger Sotahjørnet, nesten vis-avis fabrikken.Foto: Arnsten Linstad
— Oslo kommune har nylig endret sine maler for detaljregulering. Vi har derfor fått en anmodning om å skrive om alt og sende inn saken på nytt. Det har ikke vært snakk om større endringer av innhold i planforslaget, og det materielle innholdet er derfor stort sett det samme som det som har vært på høring, sier utbyggingsdirektør Geir Graff-Kallevåg.
— Det er imidlertid viktig å merke seg at miljøambisjonene er hevet, blant annet ved å innføre krav til fossilfri byggeplass i bestemmelsene, sier Graff-Kallevåg.
Etterstadgata 2 - 6 ferdig utbygget sett mot gamle Strømsveien i nye illustrasjoner fra arkitektfirmaet LINK og OBOS. Skismørningsfabrikken er den lave hvite bygningen.Illustrasjon: LINK / OBOS
Vålerenga vel påpeker at det ikke bare er OBOS-planene for eiendommen i Etterstadgata som bekymrer dem. Bydelens unike trehusbebyggelse blandet med eldre bygårder i begrenset høyde trues av fortetting også fra andre kanter, mener velforeningen.
— Mest omfattende riving siden Enerhaugen
— Vålerenga er under press fra et stort antall utbyggingsprosjekter som strekker seg tvers over bydelen fra Kværnerdalen til Kampen. Felles for dem er at de i liten grad tar vare på nabolagets kvaliteter og i enda mindre grad tilfører nye, sier Hege Stensrud Høsøien.
OBOS-utbyggingen vis-a-vis Sotahjørnet med gamle Strømsveien opp mot rundkjøringen ved avkjøring til Etterstad.Illustrasjon: LINK / OBOS
— Både verneverdig bebyggelse, lokale arbeidsplasser, møteplasser for nabolaget, viktige grøntområder og lokal historie og identitet er satt i spill. Det sies at hvis eiendsomutviklerne får klarsignal til prosjektene som nå ligger til regulering på Vålerenga, vil det være den mest omfattende rivingen av verneverdig bebyggelse i Oslo siden Enerhaugen, sier Høsøien.
I illustrasjonene OBOS har lagt ved det nye planforslaget sendt til plan- og bygningsetaten er det tegnet inn lekeplass på et torg ved Sotakiosken og rundkjøring mot gamle Strømsveien.
— Svak dialog med nabolaget
— På bussholdeplassen ved rundkjøringa ønsker OBOS å etablere et torg. Her foreslår OBOS at ungene våre skal leke og at det skal arrangeres Bondens marked, sier lederen av Vålerenga vel.
— Men ungene våre har en stor flott park å leke i og skal ikke leke i trafikken ved rundkjøringa, med forurensinga fra tunellen og i rød støysone. Og i den samme parken har vi allerede Oslos største REKO-ring. Hva tenker OBOS på når de sier at de med dette torget ønsker å gi noe tilbake til nabolaget? Forslaget fremstår som lite gjennomtenkt og bærer preg av den svake dialogen med nabolaget, mener Hege Stensrud Høsøien.