Titusenvis av mennesker er ventet å fylle opp Rådhusplassen mandag kveld. Rådhuset vil lyses opp i det norske flaggets farger.

Lyssetter Rådhuset i rødt, hvitt og blått

– Det er 28 år siden sist og er noe som har stor betydning for folk, fastslo ordføreren da det ble fattet vedtak om å lyse opp Oslo rådhus i det norske flaggets farger.

Publisert

Godt og vel et halvår før avspark i fotball-VM, som går av stabelen fra 11. juni til 19. juli 2026 i USA, Canada og Mexico, er det allerede full VM-feber i Oslo.

Mandag inviterer Norsk Fotballforbund (NFF) og Oslo kommune til stor folkefestRådhusplassen for å feire at det norske herrelandslaget sikret Norge VM-deltakelse for første gang siden 1998 etter seier over Italia på bortebane søndag.

Strenge retningslinjer

Da bystyrets forretningsutvalg hadde møte mandag ettermiddag, ble det enstemmig bestemt at Oslo rådhus skal lyssettes i det norske flaggets farger, rødt, hvitt og blått, under feiringen mandag.

– Vi har ganske strenge retningslinjer. I utgangspunktet gjøres dette kun ved helt spesielle anledninger, og ikke med andre lands flagg eller symboler. Det er også bakgrunnen for at dette er foreslått avslått fra administrasjonen, siden det må være en politisk diskusjon om hva som er en spesiell anledning, innledet ordfører Anne Lindboe (H) da saken ble tatt opp i forretningsutvalget på bakgrunn av at NFF hadde levert inn søknad om å få tillatelse til lyssettingen.

NFF betaler

– Det er sikkert forskjellige meninger om det at vi er kommet til VM er en spesiell anledning eller ikke. Personlig mener jeg det er det. Jeg er åpen for at andre mener annerledes, men det er 28 år siden sist og er noe som har stor betydning for folk, fortsatte ordføreren.

– Det er en rigg til stede allerede for at fotballspillerne skal lyses opp og sees, så dette er ikke noe vi må betale for, men som NFF selv vil betale. Med det som bakgrunn, har jeg ønske om at dette gjennomføres, konstaterte Lindboe.

Hun fikk støtte av samtlige andre partier. Rådhuset blir med det å se opplyst i rødt, hvitt og blått mandag kveld.

Ble opplyst i ukrainske farger

Etter Russlands invasjon av Ukraina i 2022, lyste ukrainske farger opp de to rådhustårnene i blått og gult.

Høyre/Venstre-byrådet bestemte for snart to år siden at det skulle settes en stopper for denne typen markeringer.

– Kommunale bygninger skal ikke lyssettes med andre nasjoners flagg eller symboler, eller med religiøse symboler, konstaterte byrådsleder Eirik Lae Solberg (H) i sitt forslag til regler for lyssetting den gangen.

– Byens symboltunge bygninger har stor betydning for innbyggere og skal være for alle. Lyssetting bør bare brukes i helt spesielle og ytterst få tilfeller, fortsatte han.

– Kan bli vanskelig fremover

Rødts gruppeleder i bystyret, Siavash Mobasheri, benyttet anledningen da forretningsutvalg hadde saken på bordet mandag, til å minne om at det er viktig å holde på likebehandlingsprinsippet.

– Det kan bli vanskelig fremover om vi åpner opp for dette nå. Får vi søknader fra andre sportsgrener eller arrangementer som er like store, får forretningsutvalget behandle det da.

– Jeg mener man må åpne opp for at Rådhuset lyssettes i norske farger nå, understreket han samtidig.

– Ikke politisk kontroversielt

Det var bred enighet mellom partiene om vedtaket.

– Jeg er helt enig med Mobasheri, sa Fremskrittspartiets Julianne Ofstad, som er varaordfører.

– Jeg tenker at dette er en festlig anledning og ikke politisk kontroversielt, la hun til.

Arbeiderpartiet tenker at det er innenfor i ytterst få anledninger. Nå har vi et lag som sikkert kommer til å komme til hvert EM og VM som arrangeres fremover, så hva gjør vi neste gang om to år? Men det er fint nå når vi har hatt tørke på mange og tjue år, sa gruppeleder for Arbeiderpartiets bystyregruppe, Marthe Scharning Lund, med et smil.

KrF-spøk

– KrF ønsker også at vi lyssetter. Dette er såpass spesielt. Sist vi var i VM var Kjell Magne Bondevik statsminister. Vi håper å få den svunne tid tilbake, så vi er veldig positive til det, lød det med glimt i øyet fra Kristelig Folkepartis Mathias Slettholm.

– Fantastisk. Jeg opplever at det er et enstemmig ønske. Det blir gøy, og jeg gleder meg til å se Rådhuset i all sin skrud i kveld, oppsummerte ordføreren.

Powered by Labrador CMS