Lohrbauers villa er pusset opp og består nå av fem leiligheter. Utvendig er det en enorm hage, som beboerne har helt for seg selv.

Tobarnsfamilie slo til i eksklusiv og unik villa på Sagene. – Folk blir overrasket over at det kan bo mennesker her

Hundrevis var innom for å se på historiske mursteinsvillaen, Lohrbauers villa, hvor siste av fem boliger gikk under budrunden onsdag. – Leiligheten ligger høyt i pris, men boligen er blitt vanvittig pen.

Publisert

Kortversjon

  • Lohrbauers villa fra 1872 er totalrenovert og delt i fem leiligheter.
  • Siste leilighet ble solgt for ti millioner kroner, en halv million under prisantydning.
  • Villaen har høy standard og trenger ikke vedlikehold på 30 år.
  • Hagen er en skjult oase, og bygget har nasjonal kulturminneverdi.

Lohrbauers villa ble bygget i 1872 som en borgerskapsbolig for Johannes Lohrbauer, fabrikkbestyrer ved Christiania Mekaniske industri. Villaen på Sagene er i dag fredet og ligger ved den gamle trehusbebyggelsen langs Akerselva.

De siste årene er mursteinsvillaen blitt totalrenovert og gjort om til fem leiligheter. Onsdag ble den siste av de nye leilighetene solgt. Kjøperne, et par med to små barn, fikk med seg en 93 kvadratmeter over to plan.

Kjøpesummen for boligen i Våghalsen 19 kom på ti millioner kroner, en halv million under prisantydningen på 10,5 millioner

Blitt vanvittig pent

– Leiligheten ligger høyt i pris. Det skyldes ikke minst en dyr oppussing. Det er ingen standardiserte mål i dette bygget, og de trelags vinduene er spesialbestilte. Til gjengjeld har resultatet blitt vanvittig pent. Du får høy standard på kjøpet, og bygget trenger ikke vedlikehold på 30 år, sier eiendomsmegler i Eie, Morten Melsom.

Den sjenerøse takhøyden innvendig, på over tre meter, er bevart. Hagen og gårdsrommet er godt skjermet for trafikk, samtidig som man har gangavstand til det meste.

Den enorme villaen var en gang en borgerskapsbolig for sjefen ved Mølla.

– Det er brukt store ressurser på å få satt villaen tilbake i opprinnelig stand. Entreprenør Welin Haneborg har til og med hentet frem avisutklipp fra 1800-tallet, for å finne ut hvordan villaen så ut opprinnelig, sier eiendomsmegler Melsom.

Enorm hage

Utbyggeren så for seg å bygge leiligheter i den store hagen foran bygget, men både naboer, bydel Sagene, bymiljøetaten, Byantikvaren, Arbeidermuseet og plan- og bygningsetaten var sterkt skeptiske. Byantikvaren mente det ville ha fått vesentlig negative konsekvenser for et kulturmiljø de mener har nasjonal kulturminneverdi.

– Villaen ligger både skjult og tilbaketrukket, og beliggenheten kan ikke bli bedre. Beboerne kan boltre seg i et enormt hageareal, sier eiendomsmegler Melsom.

Han beskriver bygget og hagen som en skjult oase, midt i byen.

– Folk blir overrasket over at det kan bo mennesker her. Og med tilgang til det fantastiske hageareaelet. På besøk under visningen var det hundregangeren av nysgjerrige innom, i forhold til antallet interesserte kjøpere, forteller han.

 

Powered by Labrador CMS