Oslo vurderer samiske skilt ved bygrensen
- Ordfører Anne Lindboe (H) ønsker samiske navn på kommuneskilt i Oslo.
- Byrådet har sendt forespørsel til Statens vegvesen om å inkludere samiske navn.
- Kommunal- og distriktsdepartementet har godkjent tre samiske navn for Oslo.
- Det er viktig å vise byens mangfold og identitet gjennom skiltingen, sier ordføreren.
Ordfører Anne Lindboe (H) ønsker at Oslo skal få kommuneskilt også på samisk. Byrådet har sendt brev til Statens vegvesen med ønske om at skilting på bygrensene skal vise byens samiske navn.
– Jeg håper vi raskt kan få på plass kommuneskilt på samisk som et symbol på byens mangfold. Det er også et viktig steg på veien mot forsoning, sier Lindboe til NRK.
– Noe av det første man ser
29. august vedtok Kommunal- og distriktsdepartementet de offisielle samiske navnene på Oslo kommune:
Osloven tjïelte på sørsamisk,
Oslo suohkan på lulesamisk, og
Oslo suohkan / Oslo gielda på nordsamisk.
Ordføreren vil nå at også bygrensene skal markeres med skilt som viser byens samiske navn.
– Samisk språk og kultur er en viktig del av Oslos identitet. Jeg er derfor veldig glad for at byen endelig har fått offisielt navn på tre samiske språk, sier hun.
– Kommuneskiltet er noe av det første man ser når man kommer til byen, enten man er turist fra utlandet eller kommer på besøk fra Norge. Det er viktig å vise at Oslo har både norsk og samisk navn, sier Lindboe.
Lover tett kontakt med samiske miljøer
Avdelingsdirektør i Statens vegvesen, Vegdirektoratet, Arne Meland, skriver til NRK at de ser frem til å motta brevet fra byråden, og vil behandle saken så snart de mottar det.
Det må videre bestemmes hvilket av de tre samiske navnene som skal stå på skiltene.
– Et alternativ er å gå for det sørsamiske navnet Osloven tjïelte. Dette er ennå ikke avgjort, understreker Lindboe.
Ordføreren lover at kommunen vil ha tett kontakt med samiske miljøer i Oslo før det tas en endelig beslutning.