Nomaden har i flere år forsøkt å tilpasse seg markedet, men konkurransen fra store kjeder har vært vanskelig å møte. – Når store kjeder kjører salg har ikke vi mulighet til å stille med kampanjer på lik linje, sier butikksjef Mette Andersen.

Reisebutikken Nomaden stenger dørene etter over 30 år: – Det føles veldig trist

Etter over 30 år som samlingssted for reisende, stenger Nomaden dørene. – Vi har overlevd det meste, men nå gikk det ikke lenger, sier butikksjefen.

Publisert

Kortversjon

  • Nomaden i Uranienborgveien stenger etter over 30 år.
  • Økte kostnader og endrede handlemønstre gjør videre drift umulig.
  • Butikken fortsetter som nettbutikk, men det blir ikke det samme, sier butikksjefen.
  • Butikksjefen sier det er trist for både ansatte, kunder og byen.

Reisebutikken Nomaden i Uranienborgveien 4 bak slottet stenger dørene allerede lørdag 31. januar, etter mer enn 30 år som nisjebutikk i Oslo. Det skriver selskapet selv i et innlegg på Facebook fredag. 

Nomaden er et samlingssted for reiseglade, eventyrere og globetrottere, med alt fra turutstyr og bøker til reiseartikler og personlig rådgivning. Nå setter økte kostnader og endrede handlemønstre en stopper for videre drift i butikk.

Butikksjef Mette Andersen sier avgjørelsen kommer etter flere år med økonomiske utfordringer.

– Det har vært økonomisk utfordrende i flere år, og det hjalp ikke med en pandemi. Vi har overlevd det meste, men nå gikk det ikke lenger, sier hun til VårtOslo.

– Holder ikke med bare stamkunder

Selv om butikken legges ned som fysisk utsalgssted allerede neste helg, vil den fortsette som nettbutikk.

Andersen peker på økte husleiekostnader, sterk konkurranse fra kjeder og nettbutikker, samt færre besøkende i butikken.

Nomaden selger blant annet sekker, bager, klær, silkelakenposer og andre smarte reiseeffekter.

Samtidig har lønnsomheten blitt stadig dårligere, parallelt med at kostnadene har økt og salget gått ned over tid. Eierne og administrasjonen har forsøkt å snu driften de siste to årene, uten å lykkes.

– Vi har hatt faste stamkunder, men det holder ikke. Folk handler andre steder, og netthandel tar en del kunder, sier Andersen.

Ifølge butikksjefen har Nomaden forsøkt å tilpasse seg markedet ved å spisse sortimentet, men konkurransen fra store kjeder har vært vanskelig å møte.

– Når store kjeder kjører salg har ikke vi mulighet til å stille med kampanjer på lik linje, sier hun.

Under kan du lese VårtOslos reportasje fra butikken for noen år tilbake. 

«Butikken har gitt meg ro og glede»

Under Facebook-innlegget er det flere kunder som uttrykker sorg over nyheten. 

«Noooooo! Dere har vært min fav føreisebutikk og gavebutikk siden jeg som 16-åring reiste til Brasil. Ufattelig mange timer er brukt mellom hyllene deres, i samtaler, for å få inspirasjon, lære og å få de beste produktene. Butikken deres har gitt meg: Ro. Glede.» skriver en. 

«Så trist, dette er en favorittbutikk.» skriver en annen. 

«Trist å høre! Tusen takk for alle gode råd, boktips og strålende kveldsarrangement.» sier en annen kommentar. 

– Håpet er at skiltet med den røde dromedar skal opp igjen et annet sted i Oslo en gang i fremtiden, skriver butikken på Facebook.

– Et halvt liv

For butikksjef Andersen er nedleggelsen også personlig.

– Det føles veldig trist. Jeg har vært her i over 20 år. Det er et halvt liv, sier hun.

Hun mener det ikke bare er et tap for de ansatte og kundene, men også for byen.

– Det er synd for kundene våre og synd for Oslo at nisjebutikkene forsvinner. Det har jo vært et sted man kan snakke om reiser og få inspirasjon, sier hun.

Ifølge Andersen har Nomaden vært mer enn bare en butikk.

– Folk har brukt oss som et sted å sitte ned og planlegge turen sin og få råd man ikke får i en guidebok, sier hun.

Totalt har Nomaden hatt ti ansatte, de fleste i deltidsstillinger, ifølge butikksjefen.

– Vi er en bereist gjeng som har dekket det meste i verden, sier hun.

Globus og reiserelaterte bøker i utstillingsvindu foran bokhyller i en bokhandel.
Nisjebutikken Nomaden, med reisebøker og globus i vinduet, stenger den fysiske butikken og fortsetter kun som nettbutikk.

– Kundene er lei seg

I Facebook-innlegget understrekes det at både vareleveranser og gavekort vil fungere som normalt. Samtidig håper eierne at butikken en dag kan vende tilbake i fysisk form.

– Håpet er at skiltet med den røde dromedar skal opp igjen et annet sted i Oslo en gang i fremtiden, tiden vil vise om vi får til en positiv drift, skriver butikken.

I sin siste uke holder Nomaden åpent for kunder som vil ta farvel, og kanskje gjøre et kupp.

– I den siste uken vil det være muligheter for å gjøre noen gode kupp, så dra gjerne innom en siste gang for å si adjø, skriver selskapet.

Men butikksjefen erkjenner at overgangen til kun nettbutikk ikke kan erstatte alt det fysiske rommet har betydd.

– Vi fortsetter på nettet, men det blir ikke det samme. Vi har vært åpne med kundene om dette, og de er lei seg. Vi mister jo de fine møtene med kundene våre, sier Mette Andersen.

Powered by Labrador CMS