Mathias Holtz (46) er en av gründerne bak Happis, som nylig åpnet sin andre avdeling i Bjørvika.Foto: Maria Hugues
Mathias (46) og Janka (42) forlot trygge jobber for å følge drømmen. Nå har de åpnet i Bjørvika: – Det føles nesten surrealistisk
En iskremmaskin i gave ble starten på et helt nytt liv for Mathias Holtz og Janka Dibdiakova. Nå har paret åpnet sin andre avdeling av Happis – denne gangen ved vannkanten i Bjørvika.
Maria HuguesMariaHuguesJournalist
Publisert
Annonse
Kortversjon
En iskremmaskin i gave ble starten på Happis Gelateria for Mathias Holtz og Janka Dibdiakova.
Paret gikk fra jobber som forretningskonsulent og forsker til å satse fullt på iskrem og bakverk.
Etter oppstarten på Ensjø har Happis nå åpnet sin andre avdeling i Bjørvika.
Gelateriaet satser på håndverk, gode råvarer og både klassiske og uvanlige smaker.
For noen år siden fikk forretningskonsulent Mathias Holtz (46) en gave fra samboeren Janka Dibdiakova (42) som skulle endre retningen på livet deres.
Det var en iskremmaskin.
– Vi har alltid hatt en forkjærlighet for desserter. Da jeg fikk iskremmaskinen, begynte jeg å lage is hjemme. Etter hvert ble jeg helt nerd på det, forteller Holtz.
Han begynte å eksperimentere med ulike smaker, teknikker og råvarer. Venner og familie fikk stadig nye varianter å smake på, og etter hvert begynte flere å spørre om dette kunne bli noe mer.
Markus McCurley (18) jobber hos Happis i Bjørvika. Han beskriver det nye stedet enkelt: – Hyggelige folk, hyggelig sted, hyggelig alt.Foto: Maria Hugues
– Folk begynte å tulle med at jeg kanskje burde åpne en iskrembutikk. Så begynte jeg faktisk å se litt på mulighetene, og plutselig var vi i gang.
Det som startet som en hobby på kjøkkenet, utviklet seg til Happis Gelateria på Ensjø. Nå, noen år senere, har paret åpnet sin andre avdeling – denne gangen i Bjørvika.
Fordypet seg i iskrem
På tidspunktet da ideen om Happis vokste frem, jobbet Holtz som forretningskonsulent.
– Jeg jobbet med oppstartsselskaper og hjalp gründere med å lykkes med nye konsepter. Etter hvert begynte jeg å tenke mer og mer på at jeg ville skape noe selv.
Samboer Dibdiakova var med på ideen. Sammen ønsket de å lage et sted som handlet om mer enn bare iskrem.
– Vi ønsket å tilby kvalitetsprodukter som skilte seg ut, skape en møteplass for folk i alle aldre og tilføre glede i hverdagen. Da endte vi på at et skikkelig gelateria kunne være en god idé, sier Holtz.
Han sluttet i jobben og begynte å fordype seg i iskrem og smakutvikling.
– Det var en utrolig hektisk periode
Dibdiakova fortsatte en periode som seniorforsker innen det grønne skiftet, samtidig som hun utviklet oppskrifter på kaker, cookies og bakevarer.
– Det var en utrolig hektisk periode. Jeg forsket på karbon på dagen og jobbet med proteinmolekyler og sukker i oppskrifter på kvelden. Det er overraskende mange detaljer når man utvikler nye matprodukter. Jeg måtte være like nøye i kjøkkenet som i forskningen, forteller hun.
For rundt ett år siden gikk hun inn i Happis på heltid.
– Vi trodde kanskje begge at vi var ferdige med Excel, men regneark har blitt et utrolig viktig verktøy. Når vi lager nye smaker og produkter, påvirker alt hverandre. Skal man levere kvalitet på høyt nivå, må man ha full oversikt. Samtidig skal Happis være lekent. Det er alvor blandet med en solid dose humor, sier Holtz.
Mathias Holtz bak kassen på den nyåpnede Happis-avdelingen i Bjørvika.Foto: Maria Hugues
Inspirasjon fra Europa
Happis har hentet mye inspirasjon fra gelateriaer i Europa.
– Vi har vært i Italia, Berlin, Sverige og Storbritannia og sett hvordan andre jobber. Vi følger også mange steder internasjonalt på sosiale medier, blant annet i Hong Kong, hvor det skjer mye spennende innen dessert.
Målet har vært å tilføre Oslo noe nytt.
– På iskremfronten følte vi at det burde være rom for flere aktører. Vi ønsket å lage produkter med tydelig fokus på gode råvarer og håndverk.
Etter en midlertidig pop-up på Grünerløkka og en lang prosess med å finne riktig lokale, fikk de muligheten til å etablere seg i Bjørvika.
– Ikke alle kjenner prosessen bak det å lage is. Vi ønsker å vise hvor mye som faktisk ligger bak et produkt.
Melk er en av de viktigste råvarene, og Happis har brukt mye tid på å finne riktig produsent.
– Vi har funnet en liten økologisk produsent med rundt 20 kuer. Han driver på en måte som gir veldig høy kvalitet. Kuene spiser gress hele året, får ikke antibiotika, og kalvene får være sammen med moren mye lenger enn det som er vanlig.
Produsenten leverer også melk til noen av landets beste restauranter.
– Vi fikk tipset gjennom en kunde. Det er noe fint med denne bransjen: Folk som brenner for kvalitet, ønsker ofte å dele kunnskap og hjelpe andre som har samme lidenskap.
Fra én person på kjøkkenet til et helt team
Da Happis startet, laget Holtz all iskremen selv. I dag har de et team med konditorer, kjøkkenansatte og medarbeidere som sørger for gjesteopplevelsen.
– Det føles nesten surrealistisk at vi har blitt så mange ansatte og at vi har bygget det teamet vi har i dag. Det er veldig givende.
Happis har åpnet sin andre avdeling i Vannkunsten Syd i Bjørvika. Gelateriaet ligger ved vannkanten, med utsikt mot blant annet MUNCH.Foto: Maria Hugues
Han beskriver også en stor forskjell fra tidligere jobb.
– Som konsulent kunne ting ta lang tid. Man jobbet med strategi, analyser og justeringer. Her skjer ting mye raskere. Hvis det oppstår et problem, må du finne en løsning med en gang. Det er mye mer hands-on.
Smaker utenom det vanlige
På menyen finner man både klassiske og mer uventede smaker. Happis lager blant annet iskrem med rogneskudd, sitron-sorbet, mjødurt, pina colada-sorbet og svart sesam.
De tilbyr også en mindre vinmeny, slik at gjestene kan nyte et glass sammen med dessertene.
Målet for Bjørvika er å bli en naturlig del av området.
– Vi ønsker at folk skal tenke på Happis når de tenker dessert. – Det viktigste for oss er å bli kjent med folkene som bor og jobber her, og bygge relasjoner over tid. Det er det som gir mest verdi.