– Vi har anslagsvis to til fem pasienter per dag den siste uken, som har blitt lagt inn med varmerelaterte plager, opplyser seksjonsleder Beate Nilsen ved Allmennlegevakten på Sinsen.
De har heldigvis ikke merket noe til uvanlig pågang hos legevakta, ifølge kommunikasjonssjef Christian Ekker Larsen i helseetaten i Oslo kommune.
En overvekt av dem som er lagt inn med plager knyttet til varmen er eldre, og ikke sjelden er plagene til de innlagte på toppen av annen sykdom.
I Bergen er mellom 35 og 50 personer innlagt med varmerelaterte plager den siste uken, anslår overlege Stavenes på Haukeland sykehus.
De fører ikke statistikk, men observerer en økning i varmerelaterte plager, som dehydrering og at folk besvimer. Det har også vært et par tilfeller av heteslag den siste uken.
Derfra er også en overvekt av pasientene eldre og innleggelsene ofte sammen med annen sykdom.
– Kroniske sykdommer som gjør dem mer sårbare, eller at de har fått en infeksjon som ellers kunne blitt behandlet hjemme, men med varmen må de legges inn, utdyper Stavenes.
Et barn fant en effektiv måte å kjøle av på uten å bade på Frysja onsdag.Foto: Javad Parsa / NTB
Uvel i varmen? Her er tegn på at du bør kontakte legen
1. Du har målt feber og mangler en annen grunn til feberen
– Hvis man har målt feber og ikke har annen grunn til å ha feber, ikke har tegn på infeksjoner, halsvondt eller forkjølelse, sier overlege Stavenes.
– Hvis man da måler 39 eller 40 i feber, og man har vært i varmen, bør man kontakte legen. Du bør uansett ringe hvis feberen er over 40. Hvis feberen ikke har gått ned.
2. Du er uvel, svimmel og har ikke drukket
Da bør du også kontakte lege, ifølge Stavenes.
3. Følelse av å skulle besvime og påvirket bevissthet
– Hvis man begynner å få påvirket bevissthet, for eksempel kjenner at man skal svime av og ikke svarer greit for seg. Andre reagerer gjerne på det, sier overlegen.
Lenger nord i Trondheim har også varmen gjort at folk har oppsøkt helsetjenester.
– St. Olavs hospital har en noe større pågang på nødtelefonnummeret 113. Mye av den større pågangen er på grunn av varmen, med svimmelhet og redusert allmenntilstand, sier kommunikasjonsdirektør Marit Kvikne ved St. Olavs hospital i Trondheim.
Hun forteller at de også har registrert noen innleggelser på sykehuset grunn av det varme været.
Yr har varslet sommerlige temperaturer i Tromsø de siste dagene, men ikke på høyde med steder lenger sør i Norge.
Ingen med varmerelaterte plager har de siste dagene dratt til akuttmottaket ved sykehuset i Tromsø, ifølge medievakt Hege Iren Hanssen ved Universitetssykehuset i Nord-Norge.
– Ut fra det vi klarer å finne ut, har ingen pasienter blitt innlagt hos oss på grunn av varmen.
– Det er heller ingen økning i oppdrag som skyldes varmt vær til de som tar imot nødsamtaler, sier hun.