Et fascinerende dyre- og planteliv under vann på Sørenga. Se bildene
Det var livlig under overflaten da undervannsfotograf Tore Vidar Knutsmoen tok med seg kameraet for å sjekke livet under vann ved badebryggen på Sørenga og flytebrua over til Sørenga.
– På en av de fine solskinnsdagene etter påske var vannet veldig klart, og jeg kunne se blæretang og andre vekster nedover i dypet. Jeg ble nysgjerrig på hvordan det egentlig ser ut under vann her i Bjørvika, sier administrerende direktør Kjell Kalland i Hav Eiendom.
Da den erfarne og ivrige undervannsfotografen Tore Vidar Knutsmoen, hørte om dette, tok han med seg kamera under vann. Her er hva han fant.
– På det første dykket gikk jeg ned langs tauet på den ytterste badetøya utenfor badeplassen på Sørenga. Her er det en fyllingsvold av stein som skal beskytte badeplassen mot større båter. Jeg var spent på om det var noe liv der nede.
En hvit sjøanemone
Knutsmoen forteller at han etter kort tid fikk øye på en liten eremittkreps på 13 meters dyp og ved siden av en fin liten og hvit sjøanemone. Han fant også en 15 cm stor pyntekrabbe som satt akkurat der tauet til bøya var festet.
Annonse
En eremittkreps krabber langs bunnen.Foto: Tore Vidar Knutsmoen
– På litt grunnere vann mot fyllingen var bunnen dekket av mudder, og jeg måtte være forsiktig for å ikke grumse til og ødelegge sikten. Der så jeg hundrevis av pelikansneglehus, flere eremittkreps, sjøstjerner, kråkeboller, slangestjerner og flere flotte sjønelliker med oransje kropp og hvite tentakler. Der vannet var enda litt grunnere fant jeg en sandflyndre som trykket mot bunden. Her så jeg overraskende lite søppel, sier Knutsmoen.
Innimellom steinene tittet det frem flere typer kutlinger som pilte inn mellom steinene så fort dykkeren kom for nære. – Jeg så også flere flyndrer, den største var på cirka 35 cm. På slutten av dykket fant jeg en fin liten sjøanemone med grønnaktige striper på stammen og klare hvite tentakler.
Se fotoserien under. Klikk på pilene øverst på sidene av fotoet under.
Diverse sjøstjerner. Foto: Tore Vidar KnutsmoenTore Vidar Knutsmoen
Tang og tare. Foto: Tore Vidar KnutsmoenTore Vidar Knutsmoen
Tang og tare. Foto: Tore Vidar KnutsmoenTore Vidar Knutsmoen
Bil- eller båtbatteri. Foto: Tore Vidar KnutsmoenTore Vidar Knutsmoen
Tareblader og søppel
Det neste dykket skjedde ved flytebrua som går over til Sørenga. – Jeg gikk ned ved bryggepilarene og fotograferte et stort korstroll før jeg svømte videre mot brua og til litt grunnere vann. Her fant jeg flere meter lange sukkertareblader, i tillegg til brunalger, sagtare, grisetare og blæretang.
I tillegg kom fotografen over papprester, noen ølbokser, et stort batteri til bil eller båt, rester av et fyrverkeribatteri og en sykkelramme. Ellers var det overraskende lite søppel å se.