Som regel er skiløyper rødmerkede og stier blåmerkede. Her har en liten gnager felt et bjørketre som var rødmerket. – Et sikkert vårtegn, sier seksjonssjef for Nordmarka, Knut Johansson.Foto: Knut Johansson
Her har beveren felt treet som var rødmerket for markas skigåere: – Vi må jo se humoristisk på det
– Beveren har ikke noe forhold til skiløyper. Vi må glede oss over det rike dyrelivet vi har i Oslomarka, sier seksjonssjef for Nordmarka, Knut Johansson.
Onsdag oppdaget Knut Johansson, som er seksjonssjef for Nordmarka i bymiljøetaten, et veltet tre som tydelig var blitt felt av en bever.
Bjørketreet sto langs skiløypa ved Østre Aurtjern, nordøst for Ullevålseter, og Johansson så fort at treet var rødmerket for skiløypa.
Selv om skisesongen er over for mange, tror ikke Johansson at dette er et stikk mot skigåere fra den lille gnagerens side.
– Beveren har ikke noe forhold til skiløyper. Vi må jo se humoristisk på det, og glede oss over det rike dyrelivet vi har i Oslomarka, sier Johansson.
Annonse
– Et tydelig vårtegn
– Her falt treet over bekken og ikke skiløypa, og det er ikke noe problem for oss å sette ny rødmerking på et annet tre. Dessuten er dette rett ved et kryss der det er et stort skilt.
Seksjonssjef Knut Johansson sier vi må glede oss over det rike dyrelivet vi er så heldige å ha.Arkivfoto: Anders Høilund
Johansson påpeker at beverbesøket er et tydelig tegn på at våren er godt i gang.
– Nå som isen begynner å smelte kommer den ut av hiet sitt og er veldig aktiv med å skaffe seg mat til neste vinter. På dette bjørketreet hadde den gnagd av alle greiene, som den tar med ned til bunnen av vannet. Her ligger de som frisk mat til neste vinter, forklarer seksjonssjefen.
– Den er aktiv om vinteren også, men da er det ikke like lett å komme seg ut av hiet og hente ny mat, siden det er is på vannet. Det er også mye snø og dermed vanskelig å flykte fra rovdyr.
Oversvømmelse i skiløype
Han sier det er mye bever i Maridalen og området rundt.
– Det er noe vi setter veldig pris på. For noen år siden hadde et beverhi ført til at en skiløype ble oversvømt. Da la vi om skiløypa, i stedet for å kreve at beveren måtte flytte, forteller Johansson.