Atelierboligen i Gråbrødreveien.

Reagerer på at gjesteleiligheten i kunsterboligen på Ekely legges ut for salg: – Trenger ikke flere arbeidsuhell med Munch nå

Ekely i bydel Ullern huser Edvard Munch sitt atelier. – Atelieret er kanskje det viktigste kulturminnet bevart etter Munch i verden.

Publisert

Ekely, en «kunstnerkoloni» bestående av 44 leiligheter nordvest for Skøyen, er mest kjent for å ha vært stedet der Edvard Munch hadde sitt atelier. Siden oppstarten i 1990 har Stiftelsen Edvard Munchs Atelier (SEMA) stått for driften av Munchs atelierbygning og forvaltning av den gjenværende frukthagen og landskapet omkring atelieret.

Fra 1959 har staten eid én av kunstnerleielighetene for gjestende kunstnere.

I fjor ble det bestemt at Statsbygg skal selge leiligheten på det åpne markedet, noe som vil skje i slutten av juli.

– Stort kulturpolitisk feiltrinn

Ole Rikard Høisæther, generalsekretær ved Oslos Byes Vel, mener at salget vil resultere i at det opprinnelige formålet bortfaller og at det er et stort tap for kunstnorge.

– Oslo mangler tilbud for gjestende kunstnere. Hensikten med gjesteleiligheten er bolig og atelier i samme hus, og i tillegg ha mulighet til å arbeide i Munchs eget, bevarte atelier, sier Ole Rikard Høisæther.

– Leiligheten har huset gjestende kunstnere fra inn- og utland i nesten 60 år. Oslo mangler tilbud for gjestende kunstnere. Hensikten med gjesteleiligheten er bolig og atelier i samme hus, og i tillegg ha mulighet til å arbeide i Munchs eget, bevarte atelier.

Høisæther omtaler atelieret på Ekely som kanskje det viktigste kulturminnet bevart etter Munch i verden, og følgelig er han opptatt av at det økonomiske ikke kan trumfe det symbolske.

– Leilighetens økonomiske verdi for staten gjennom salg kan ikke være et argument for at en viktig og etablert ordning for å ta imot kunstnere fra hele Norge og utlandet skal skrotes. Et salg av gjesteleiligheten på det åpne markedet vil være et stort kulturpolitisk feiltrinn hvor et ensifret millionbeløp som gevinst ikke står i et rimelig forhold til alternativet.

Nok et arbeidsuhell

På samme måte som at man fikk overdratt den gamle krigsskolen i Tollbugata 10 til Stiftelsen Den Gamle Krigsskole i 2021, håper Høisæther nå at eierskapet overføres til SEMA.

Atelierinngang.

– Stiftelsen har gjennom forvaltningen, og ikke minst de siste årenes betydelige oppgraderinger av Munchs atelier, vist at den er i stand til å utvikle dette kulturminnet og drifte kunstnernes løpende bruk av atelieret.

Dersom det ikke blir tilfellet, påpeker Høisæther at Norge, som ett av verdens rikeste land, igjen kan få et arbeidsuhell knyttet til å ta vare på arven etter Munch.

Høisæther opplyser at SEMA har skrevet til statsråd Sigbjørn Gjelsvik, som har det overordnede ansvaret for Statsbygg, og bedt om at salget stilles i bero til stiftelsen har fått lagt frem sin sak. Stiftelsen har påtatt seg ansvaret for å eie og drifte leiligheten fremover i tråd med det opprinnelige formålet.

VårtOslo har ikke lykkes i å få en kommentar fra Kommunal- og distriktsdepartementet.

Powered by Labrador CMS