Feryal Khaki Sahneh
– Urettferdighet og fattigdom er noe vi kan gjøre noe med, sier Feryal Khaki Sahneh (35). Gjennom butikken hennes på Tøyen hjelper hun kvinner i Iran med å selge det de har laget.

Fra sin lille butikk på Tøyen hjelper Feryal (35) iranske kvinner med å selge sine håndlagde produkter: – Vi føler oss som et eget samfunn

Da Feryal studerte i Iran fant hun fort ut hvor mye kunst og håndverk betydde for de lokale samfunnene. Men for kvinnene var det ikke alltid lett å selge det de hadde laget. Dette ønsket Feryal å gjøre noe med. – Folk setter pris på produkter som har sjel, forteller hun.

Publisert

I en liten butikk på Tøyen jobber Feryal Khaki Sahneh (35) med å hjelpe iranske kvinner på en helt egen måte. På Zotiqe Crafted Dreams får du kjøpt klær, smykker, vesker, notatbøker og kjøleskapsmagneter. 

Alt håndlaget av kvinner i Iran. 

– Dette er en måte å støtte mangfold gjennom kunst og det vakre, sier hun.

– Jeg ville utforske kvinners rettigheter

Feryal Khaki Sahneh er født i Iran og kom til Italia som 12-åring. Her studerte hun statsvitenskap, før hun for seks år siden kom til Norge. 

I Norge ville hun fortsette studiene, og begynte på en mastergrad i menneskerettigheter og flerkulturalitet. Gjennom studiet ønsket hun å utforske lokalsamfunnet i Iran, og hvordan universelle menneskerettigheter blir praktisert på et lokalt nivå.

– Jeg reiste rundt i flere områder rundt i Tehran, Kerman og Kurdistan, både i landsbyene og i storbyene, for å utforske kvinners rettigheter i små samfunn, sier hun. 

Feryal intervjuet flere kvinner i løpet av tiden der. Og det hun tidlig kom frem til var hva de lokale kvinnene hadde til felles: Håndverk og kunst.

Alt det Feryal selger er laget av kvinner i Iran. Feryal sier man får et helt annet forhold til produktene, når man hvem det er som har laget det.
Alt det Feryal selger er laget av kvinner i Iran. Feryal sier man får et helt annet forhold til produktene når man hvem det er som har laget det.

– De lagde klær, smykker, vesker og annet tilbehør, som de solgte videre i lokalsamfunnet. Samarbeidet med lokalsamfunnet hadde en viktig rolle i kvinnenes selvstendighet og uavhengighet, selvtillit, helse og andre aspekter ved livet. 

– Men det var ikke alltid lett for dem å selge disse produktene utover sine lokalsamfunn, da de gjerne måtte nøye seg med å selge via svartemarkedet. Dette førte ofte til at de ble lurt og ikke fikk betalt, forklarer hun videre. 

Fra nettbutikk til eget lokale

Flere av disse kvinnene forsøkte også å selge produktene sine over sosiale medier. Men da opptøyene i landet startet for fullt i fjor høst, valgte det iranske regimet å stenge nettet. 

Dette ga studenten en ide. Da studiereisen som startet i 2021 var over og masteroppgaven på emnet var levert, bestemte hun seg for å ta grep.

– Jeg tenkte jeg kunne hjelpe dem med å selge produktene her i Norge. Det ville ikke bare hjelpe dem økonomisk, men også gi dem mer uavhengighet og frihet. 

Feryal Khaki Sahneh driver butikken Zotiqe Crafted Dreams på Tøyen
Feryal er veldig fornøyd med lokalet hun til slutt fant på Tøyen. Hun sier hun var litt bekymret for å ikke finne en plass som var sentral nok, men i Herslebs gate dukker det stadig opp kunder.

Feryal lanserte først Zotiqe Crafted Dreams i form av en nettbutikk. Den vokste seg så til en pop-up butikk på Vulkan, og for bare litt over en måned siden flyttet hun fast inn på et lokale i Herslebs gate på Tøyen.

– Trodde jeg måtte gi meg

Produktene som blir laget forskjellige steder i Iran blir kjøpt og fraktet til Feryal, som selger de videre til butikken sin. Dette forteller hun er svært hjelpsomt for de kvinnene som lager produktene, både kreativt og økonomisk.

– Jeg er i tett dialog med dem og kommer med tilbakemeldinger, så det de lager øker i kvalitet. Det har også blitt flere og flere iranske kvinner som har tatt kontakt med meg, og vil at jeg skal selge produktene deres. 

– Jeg tenkte jeg kunne hjelpe dem med å selge produktene her i Norge. Det ville ikke bare hjelpe dem økonomisk, men også gi dem mer uavhengighet og frihet, forteller Feryal.
Tradisjonelle klær lages i Iran og fraktes til Tøyen. – Det vil ikke bare hjelpe dem økonomisk, men også gi dem mer uavhengighet og frihet, forteller Feryal.

– Før tok det tid å finne håndarbeidere som ville selge produktene til meg, mens nå er det stadig vekk nye arbeidere og kunstnere som tar kontakt. 

Feryal setter sjeldent grenser for hvem hun samarbeider med. På et tidspunkt ble det såpass mye at hun trodde hun aldri kunne solgt unna det hun hadde.

– Jeg fikk problemer siden det ble for mye å selge. Det ble veldig vanskelig, og jeg trodde jeg måtte gi meg. Men de ga meg motivasjon og støtte til å fortsette. Nå er jeg veldig fornøyd, og ser fremskrittet. Vi føler oss som et eget samfunn, sier hun.

– Jeg kaller det en forretning med mening

Nå samarbeider Feryal med over 40 personer i Iran. Butikkeieren har også et inntrykk av at det er viktig for kundene som kommer innom butikken å vite hvor produktene kommer fra.

– Jeg tror kundene som handler her setter pris på produktene, og de føler at de gjør en forskjell. De vet at jeg er i direkte kontakt med de som har laget produktene, og det synes de er fint. Folk setter pris på produkter som har sjel.

Feryal Khaki Sahneh driver butikken Zotiqe Crafted Dreams på Tøyen
Feryal Khaki Sahneh har hele tiden kontakt med kvinnene bak produktene hun selger. Her gir hun tilbakemeldinger til nyoppstartede kunstnere, og konkrete bestillinger til de mer etablerte håndarbeiderne.

Hun mener likevel det er viktig å finne en balanse mellom forretning og veldedighet. 

– Jeg kaller det en forretning med mening. Målet med butikken er å bryte barrierene folk har mellom sine kulturer og religioner. Jeg håper folk kan føle seg nærmere hverandre ved å skape samhold gjennom kunst og håndverk, sier hun. 

– Fint å se en forandring

– Dette er interessene mine kombinert med hva jeg studerte. Kvinnene i Iran føler seg uavhengig av et vanskelig marked, de føler seg sterkere, og får motivasjon og inspirasjon for å fortsette. 

Feryal med sin kunnskap om hjemlandet, forteller at det bare er noen få år siden at de yngre unngikk lokal håndkraft. De var mest opptatt av det som var fra storbyene. 

– Men nå begynner flere å sette pris på den lokale kunsten, mangfold i landet og forskjellige dialekter. Det er en synlig forandring, og det er fint å se. 

Powered by Labrador CMS