Lyshallen på toppen av museet blir galleriet for skiftende utstillinger.Foto: Børre Høstland/Nasjonalmuseet
Nasjonalmuseet trekkes frem av The Guardian som arkitektonisk høydepunkt i 2022
Nasjonalmuseet er på The Guardians liste over kunst- og arkitekturhøydepunkter i 2022. Om et halvt år, den 11. juni, åpner det nye Nasjonalmuseet ved inngangen til Aker brygge.
«En avlang form av glødende hvit marmor flyter over en grønn-grå steinbase ved Oslos vannkant. Museet vil vise mer enn 5000 kunstverk fordelt på 90 gallerier», fremhever The Guardian om Nasjonalmuseet.
Museet samler rundt 400.000 kunstgjenstander, fra middelalderen fram til i dag. For eksempel de kjente og kjære maleriene Skrik, Brudeferd i Hardanger og Vinternatt i Rondane, men også samtidskunst, mote, design, tekstiler, kunsthåndverk, skulpturer og arkitektur.
Museet blir det største i Norden, og lyshallen på toppen av bygget blir museets viktigste arena for midlertidige utstillinger. Åpningsutstillingen i Lyshallen, Jeg kaller det kunst, vil vise bredden i norsk samtidskunst. Et fyldig utstillingsprogram vil bli lansert senere i år.
Annonse
Det nye Nasjonalmuseet blir ved åpningen Nordens største kunstmuseum.Foto: Christian Boger
Nasjonalmuseet er slått sammen av de tidligere institusjonene Nasjonalgalleriet, Kunstindustrimuseet, Arkitekturmuseet, Museet for samtidskunst og Riksutstillingene.
Det nye bygget blir på rett under 55.000 kvadratmeter, er tegnet av arkitektene Kleihues + Schuwerk og bygget av Statsbygg på oppdrag fra Kulturdepartementet.