Den 25 år gamle mannen som sto tiltalt i Oslo tingrett i slutten av mai i år er tidligere dømt for blant annet brudd på våpenloven og for ulovlig besittelse av våpen på offentlig sted.
Forholdene han måtte svare for i tingretten dreide seg imidlertid om oppbevaring av rundt sju kilo sprengstoff av typen Fordyn.
Salg i kriminelt miljø
Eksplosivene skal ha blitt oppbevart i en leilighet i Olaf Helsets vei i en boligblokk vis-a-vis T-banestasjonen og bussholdeplassen på Skullerud.
Ifølge påtalemyndigheten medførte oppbevaringen av sprengstoffet som fare både for
ham selv og andre i omkringliggende leiligheter.
Fordyn er et gelatin-dynamittlignende sprengstoff som er utviklet for generelle sprengningsoperasjoner.
Mengden som benyttes til lovlig sprengning varierer fra noen få gram til kilo for større detonasjoner.
I tilfellet med 25-åringen på Skullerud er politiet ikke i tvil om at sprengstoffet var tiltenkt solgt i det kriminelle miljøet.
Så aldri dynamitten
Noe den tiltalte 25-åringen langt på vei bekreftet i retten. Selv om han nektet straffeskyld i retten. Det var nemlig mulig tvil om skyldspørsmålet - politiet har aldri fysisk sett eller beslaglagt eksplosivene.
Det eksisterer kun en mobilvideo av 25-åringen med det politiets bombegruppe mener er rundt sju kilo eksplosiver med ledninger og fenghetter.
Videoen ble funnet på en mobil i forbindelse med en annen straffesak. Deretter klarte politiet å geolokalisere videoen til leiligheten i boligblokka på Skullerud.
Ifølge 25-åringen var imidlertid ikke sprengstoffet i videoen ekte. Det var bare "juks", hevdet den tiltalte mannen i retten.
- Planlagt bedrageri
- Det er enighet om, og retten finner det utvilsomt, at personen på videoen er tiltalte. På videoen
kan man kun se hendene og armene til personen som filmer. Tiltalte har selv forklart at han
filmet videoen, skriver tingretten i dommen mot 25-åringen.
- På bakgrunn av rapporten om geolokalisering av
video og forklaringen fra politibetjent NN, som har utarbeidet
rapporten, legger retten også til grunn at som bevist at videoen er filmet i Olaf Helsets vei, heter det i dommen.
Det sentrale spørsmålet i saken var imidlertid om det er bevist at materialet på videoen, som er pakket inn
i plasten merket Fordyn, faktisk var dynamitt.
- Tiltalte forklarte i retten
at det man ser på videoen ikke er ekte. Det var et bedrageri som var planlagt av ham og noen
andre. De skaffet plasten til ekte dynamitt, tok plasten fra noen som jobber med det, og pakket
inn stearin i pakkene, skriver tingretten.
Ett års fengselsstraff
Videoen ble sendt til folk som var potensielle kjøpere, forklarte 25-åringen. Han og noen
venner hadde ifølge 25-åringen bedratt andre kriminelle.
Ifølge den tiltalte mannen hadde han "lagt igjen" eksplosivene på ulike steder, og deretter skal det ha blitt hentet av kjøpere. I retten kunne imidlertid 25-åringen ikke huske summene han skal ha fått for dynamitten. Dermed ble han ikke trodd av dommerne.
- Etter en samlet vurdering av bevisene i saken, mener retten det er bevist ut over enhver
rimelig og fornuftig tvil at materialet i pølsene på videoen er dynamitt, heter det i dommen.
- Retten mener altså at
det kan utelukkes at tiltaltes forklaring om at de pakket inn stearin er riktig, slår Oslo tingrett fast.
25-åringen idømmes med det ett år ubetinget fengselsstraff. I tillegg blir to mobiltelefoner inndratt og han må betale 3000 kroner i saksomkostninger.