Fra vestkanten til østkanten: Hit vil Støre flytte Politihøgskolen

Statsministeren ønsker flere arbeidsplasser i Søndre Nordstrand, et område med økende voldskriminalitet.

Publisert

Jonas Gahr Støre (Ap) vil flytte Politihøgskolen fra Majorstua til Mortensrud i Søndre Nordstrand, skriver Aftenposten. Statsministeren peker på behovet for flere arbeidsplasser i bydelen.

– Ofte snakker vi om arbeidsplasser i Oslo som skal flyttes ut og langt av sted. Men det vi ønsker å vise med denne ambisjonen, er at også innen Oslo, hvor det bor så mange mennesker, så kan vi ta noen viktige valg om hvor arbeidsplasser legges, sier Støre til avisen.

Bydel Søndre Nordstrand har samtidig hatt store utfordringer med voldskriminalitet. Mellom 2017 og 2023 økte antallet voldsofre mer her enn i de fleste andre bydeler, og området topper statistikken i Oslo.

– Vi flytter ikke Politihøgskolen hit for å løse et problem, men for å skape en mulighet, sier Støre.

Powered by Labrador CMS