Synagogen i Bergstien bydel St. Hanshaugen politiinspektør Grete Lien Metlid  Foto: Google maps / Arnsten Linstad
- Vi har over tid har hatt økt sikkerhet og tilstedeværelse ved flere objekter, sier Grete Metlid i Oslo-politiet.

Avdramatiserer pågripelser ved synagogen: - Tid og sted er mer eller mindre tilfeldig

Selv om pågripelsene ved synagogen i Bergstien per nå ikke knyttes til terror eller antisemittisme, har Oslo-politiet økt sikkerheten flere steder i byen.

Publisert

Kortversjon

  • Tre menn ble pågrepet ved synagogen i Bergstien, siktet for våpen og eksplosiver.
  • Politiet tror ikke de planla et angrep mot synagogen, men ettergår forklaringene deres.
  • Økte sikkerhetstiltak er innført i Oslo, blant annet etter eksplosjonen ved den amerikanske ambassaden.
  • Oslo-politiet sier sikkerhetstiltak justeres basert på trusselvurderinger fra PST.


De tre mennene som sist fredag ble pågrepet ved synagogen i Bergstien er fortsatt siktet for befatning med skytevåpen og utgangsstoffer for eksplosiver, opplyser politiet.

Men Oslo-politiet tror per nå ikke at de tre mennene, hvor to sitter varetektsfengslet, planla angrep mot synagogen.

Ettergår forklaringer

- Saken fremstår per nå som et forhold som starter med politikontroll av en person som er kjent for politiet fra tidligere, og at tid og sted er mer eller mindre tilfeldig, sier politiadvokat Maren Østern.

Alle de siktede har forklart seg for politiet og de har forklart hvorfor de var på stedet. Politiet vil nå ettergå disse forklaringene.

Utover disse opplysningene vil ikke Oslo politidistrikt gi ytterligere kommentarer om pågirpelsene sist fredag.

Men etter eksplosjonen ved den amerikanske ambassaden på Huseby og den spente situasjonen etter USAs og Israels krigføring mot Iran, er det ifølge Oslo-politiet innført økte sikkerhetstiltak i byen.

- Vurderinger fra PST

- Vi har over tid har hatt økt sikkerhet og tilstedeværelse ved flere objekter. Det gjelder også ved synagogen, sier leder for felles enhet for operativ tjeneste Grete Metlid

- Tiltakene er iverksatt på bakgrunn av trusselvurderinger fra PST og utviklingen i den internasjonale situasjonen for øvrig. Politiet går ikke i detalj på hvilke sikkerhetstiltak vi har iverksatt, sier hun

- Vi følger med og gjør konkrete vurderinger og eventuelle justeringer av tiltak i tråd med gjeldende trusselvurderinger, sier Metlid.

Powered by Labrador CMS