– Opptakten til uværet starter allerede på dagen onsdag, når det kommer inn varm luft sørfra. Torsdag kan vi vente varmt og deilig vær fra morgenen av. Utover kvelden og natt til fredag kan vi forvente et stort temperaturfall, kraftig regn og et heftig tordenvær, sier vakthavende meteorolog Rafael Escobar.
Vakthavende meteorolog Rafael Escobar er svært spent på været fra i morgen. Foto: Privat
Ekstremværet dannes på grensen av den kalde lufta vi har hatt de siste dagene og den varme lufta som presser på sørfra. Etter en betydelig temperaturstigning på formiddagen, skifter været. Det kan komme opptil 30 millimeter regn på tre timer. Det er mulig vi får skypumper (en svak tornado).
Oransje farenivå
Det blir lokale variasjoner. Ikke alle steder vil få like mye regn og uvær, heter det fra Meteorologisk institutt.
Men Yr har sendt ut tre spesialvarsler med gult farenivå. I tillegg til et med oransje farenivå for natt til fredag. Det er første gang.
Annonse
Sommeren 2017 var det også kraftig regn over Oslo, som her under fotballkampen mellom Skeid og Kjelsås. Banne ble lagt under vann i løpet av ti minutter. Foto: Anders Vindegg
Oransje farevarsel utstedes av Meteorologisk institutt når de venter at konsekvensene blir omfattende for mange mennesker.
"Det vil være en reell fare for at liv og verdier kan gå tapt, at veier kan bli stengt og og avganger med båt, fly og annen transport bli kansellert. Du må være forberedt på alvorlige konsekvenser, og bør vurdere om det er forsvarlig å utføre planlagt aktivitet i områdene som er berørt av oransje farevarsel".
Ingen camping
I oslogryta er vi vant til at været er mer stabilt og snilt enn i store deler av resten av landet.
— Har du planer om en overnatting ute, eller i telt, bør du unngå dette natt til fredag, sier meteorolog Escobar.