Styreleder i Fri Oslo og Viken, Marianne Gulli, frykter mange ikke vil få kjønnsbekreftende behandling om tilbudet ikke forblir på et overkommelig prisnivå.

Marianne ble kontaktet av fortvilte transforeldre: – Direkte uverdig

Unge transpersoner i Oslo skulle fra 1. mars måtte betale mer for medisinsk behandling ved kommunens lavterskeltilbud. – Prisøkningen skal ikke gjennomføres likevel, lover helsebyråd Saliba Andreas Korkunc (H) nå.

Publisert

Kortversjon

  • Helsestasjon for kjønn og seksualitet (HKS) i Oslo planla å øke prisene for medisinsk behandling.
  • Reaksjoner fra bekymrede foreldre og organisasjoner førte til kritikk mot Oslo kommune.
  • Helsebyråd Saliba Andreas Korkunc meddeler at prisøkningen likevel ikke vil bli gjennomført.
  • Bydelen har besluttet å avvente kostnadsøkningen, og HKS fortsetter med eksisterende priser.

Helsestasjon for kjønn og seksualitet (HKS) har siden 2002 vært et kommunalt lavterskeltilbud for unge transpersoner i Oslo som ønsker veiledning eller kjønnsbekreftende medisinsk behandling. 

Til nå har helsestasjonen vært et lavterskeltilbud driftet av bydel Grünerløkka, men grunnet trange økonomiske tider, varslet helsestasjonen nylig at de så seg tvunget til å øke egenandelen for medisinsk behandling for sine brukere over 18 år fra 1. mars fra 400 kroner til 1800 kroner for oppstart av medisinsk behandling, og tilsvarende for kontroll/oppfølging, fra 200 kroner til 800 kroner.

Henvendelser fra fortvilte foreldre

Etter at helsestasjonen selv meldte om dårlig økonomi, og dermed et behov for å begynne å ta mer betalt for sine medisinske tjenester, forrige lørdag, lot ikke reaksjonene vente på seg.

Styreleder i Fri Oslo og Viken, Marianne Gulli, mottok henvendelser fra fortvilte foreldre.

En av dem som reagerte sterkt, var styreleder i Fri Oslo og Viken, Marianne Gulli

– Vi har fått henvendelser fra fortvilte foreldre, som er redde for hva som nå vil skje med deres barn som ønsker hjelp ved HKS, kunne styrelederen fortelle.

Dette er HKS

Helsestasjon for kjønn og seksualitet (HKS) er et kommunalt, tverrfaglig lavterskeltilbud for personer opp til 30 år. 

HKS er en del av Oslo kommune, men fungerer også som en kunnskapsportal for helsepersonell og andre.

De tilbyr samtaler, helsehjelp og rådgivning knyttet til kjønnsidentitet og seksualitetsmangfold, alt omfattet av taushetsplikt. 

  • Målgruppe: Personer (0–30 år) med spørsmål om egen kjønnsidentitet eller seksualitet.
  • Tjenester: Samtaler, helsekartlegging, støttesamtaler og veiledning for pårørende.
  • Tverrfaglig team: Består av psykologspesialister, helsesykepleiere, vernepleiere, endokrinolog og leger.
  • Faglig tilnærming: Jobber kunnskapsbasert og følger nasjonale retningslinjer for kjønnsbekreftende helsehjelp.
  • HKS-chatten: En anonym chattetjeneste tilgjengelig for unge i hele landet.

– Transfolk er under angrep og mister rettigheter over hele verden. Det er i sånne tider at politikere må slå ring rundt oss, i stedet gjør Oslo kommune det motsatte, mente hen og utdypet videre:

– Oslo kommune og byrådet har sviktet i sine vedtatte, politiske forpliktelser om å styrke helsestasjonen og tilbudet deres. Det er de under 18 år og svært sårbare mennesker, mange av dem med dårlig økonomi, som blir sittende igjen med regningen for Oslo kommunes svik.

– Bør droppe slagord

Etter nyheten om kostnadsøkningen, ga pasientorganisasjonen Pri, som representerer personer med kjønnsinkongruens og deres familie og nære, også uttrykk for at byrådet burde revurdere sitt eget skryt av alt de gjør for å gjøre Oslo til en foregangsby for de skeive.

– Transpersoner i Oslo blir nå stående mellom det totalt uforsvarlige tilbudet ved OUS, og et tilbud ved HKS de må betale for. Det er direkte uverdig, sa seniorrådgiver i Pri, Luca Dalen Espseth.

– Oslo har lenge smykket seg med at byen. skal være verdens beste by for skeive og transpersoner. Den tittelen bør de vurdere å droppe fremover, var den tydelige meldingen. 

Reverserer prisøkningen

Etter at de mandag ble gjort kjent med at HKS så seg nødt til å øke egenbetalingen for medisinsk behandling av sine klienter, har byrådsavdeling for helse på sin side vært i dialog med bydel Grünerløkka, som er administrativt ansvarlig for ordningen.

Helsebyråd Saliba Andreas Korkunc meddeler at prisøkningen hos lavterskeltilbudet til transpersoner er satt på vent.

Den kontakten har medført at helsebyråd Saliba Andreas Korkunc (H) kan komme med kontrabeskjed angående prisøkningen.

– Byrådsavdelingen ble denne uken gjort oppmerksom på HKS' planer om kraftig økning i betaling for legekonsultasjoner for personer over 18 år fra og med 1. mars. Vi har etter det vært i dialog med bydel Grünerløkka. De skal ikke gjennomføre prisøkningen likevel, skriver Korkunc i en e-post til VårtOslo.

– Det er jeg glad for, legger han til.

«Bydelen har besluttet å avvente den varslede kostnadsøkningen inntil videre. Det betyr at HKS går tilbake til de eksisterende prisene», melder Helsestasjon for kjønn og seksualitet selv på sin Facebook-side.

Eksisterende priser ved HKS

Oppstartskonsultasjon:

• Egenandel: 400 kroner

• Varighet: inntil 45 minutter

Oppfølgingskonsultasjon:

• Egenandel: 200 kroner

• Varighet: inntil 20 minutter

Gebyr for manglende avbestilling videreføres som før:

• 300 kroner dersom timen ikke avbestilles innen 24 timer før avtalt tid

(Gjelder også dersom nødvendige blodprøver ikke er tatt senest fire virkedager før timen).

• Personer under 18 år er fortsatt fritatt for å betale egenandeler og gebyrer.

– Har styrket tilbudet

Byråden uttrykker for øvrig at han mener det sittende byrådet siden sin inntreden har vært med på å styrke det omtalte helsetilbudet betraktelig.

– Byrådet har styrket tilbudet på HKS siden vi tiltrådte i 2023 med 1,1 millioner kroner årlig netto. HKS har i 2026 blitt tildelt 1,0 million kroner varig til en delt legestilling med spesialisthelsetjenesten, og disse midlene tildeles bydelen når samarbeidet er etablert, påpeker han.

– Midlene ville blitt strøket

Byrådsavdeling for helse understreker overfor VårtOslo at Oslo kommune er i en svært krevende økonomisk situasjon, men at byrådet likevel har skjermet HKS for rammekutt samt at budsjettbevilgningen også er lønns- og prisjustert. 

– Forrige byråd hadde bevilget 1,3 millioner kroner til HKS i engangsmidler for 2023 til en legestilling. Verken i forrige byråds budsjettforslag for 2024, eller i de påfølgende tilleggsinnstillingene fra samme byråd, lå det inne en permanent videreføring av disse midlene. 

– Midlene ville dermed blitt strøket. Høyre/Venstre-byrådet foreslo i sin tilleggsinnstilling for 2024 å legge inn de 1,3 millioner kronene inn som en varig styrking av HKS fra og med 2024. HKS flyttet inn i nye lokaler fra 01.01.2025, og den nye husleien økte fra 0,5 millioner kroner per år, til 1,7 millioner kroner per år. Altså en økning i husleie på 1,2 millioner kroner, utdypes det fra byrådsavdelingens hold. 

Utsatt inntil videre

Hvor lenge innføringen av økt brukerbetaling for tilbudet utsettes, gjenstår derimot å se.

Bydelsoverlege i bydel Grünerløkka, Lars Erik Hansen, sier den nå er utsatt inntil videre.

Bydelen skal gjøre en vurdering av hjemmelsgrunnlaget for egenbetaling.

Powered by Labrador CMS