Cecilie Moum-Andberg
Leder av Barn i Bjørvika, Cecilie Andberg-Moum, er svært kritisk til bystyreflertallets løfte om en ny vurdering av muligheten for en barneskole i Bjørvika.

Bjørvika-foreldre skuffes nok en gang: – Har ikke tro på barneskole her i framtiden, sier fortvilet mor

Etter flere løfter om en barneskole i 2023 må innbyggerne på Sørenga nok en gang vente i uvisshet. – Gi de yngste en mulighet til å gå på nærskolen, sier leder i Bjørvikaforeningen, Ida Gravdal Haldorsen.

Publisert

Kortversjon

  • Foreldre i Bjørvika er frustrerte over manglende skoleplass for de yngste barna.
  • Kommunen har foreløpig kun planer om en ungdomsskole på tomta ved Losæter.
  • Det er bekymring for at familier vil flytte på grunn av usikkerheten rundt skolesituasjonen.
  • Avgjørelsen om skolebehovsplanen tas i bystyrets budsjettmøte 11. desember.

Da Cecilie Andberg-Moum og familien flyttet til Sørenga og Bjørvika i 2013, var det fordi kommunen hadde lovet at det skulle komme både barne- og ungdomsskole i det nye boligområdet ved fjordkanten.

Etter mange år med kamp for å få kommunen til å oppfylle de opprinnelige planene om å bygge skole, kunne trebarnsmoren og naboene i 2023 endelig juble. Da hadde bystyret omsider sagt ja til skoleplanene, og det så ut til at skolen endelig ville komme på plass.

I dag er skolen med tilhørende flerbrukshall i ferd med å reise seg på tomta ved Losæter, men for de yngste barna er det fortsatt helt uklart om de noen gang får begynne der.

Dette skjer etter at byrådspartiene, sammen med støttepartiene Fremskrittspartiet og Kristelig Folkeparti, denne uken ble enige om foreløpig kun å satse på en ungdomsskole på tomta.

De yngste kan kanskje få plass senere.

–  Dette tror vi ikke på

Bakgrunnen for nok en utsettelse er at de fire partiene som de siste ukene har forhandlet om skolebehovsplanen, som skal vedtas av bystyret som en del av neste års budsjett neste uke, har blitt enige om at det foreløpig ikke finnes et tilstrekkelig elevgrunnlag til å åpne en ny barneskole i området.

– Vi skal se på muligheten for å ha en barneskole her i framtiden, men det skjer ikke før vi er sikre på at en slik åpning ikke vil skade noen av de eksisterende barneskolene i området, sier varaordfører Julianne Ofstad (Frp).

Anna Dåsnes og Julianne Ofstad
Venstre-politiker Anna Dåsnes (t.v.) og varaordfører Julianne Ofstad (Frp) måtte tirsdag forsvare enigheten om den nye skolebehovsplanen for nærmiljøet i Bjørvika.

Det er en uttalelse og beslutning fra de borgerlige partiene som ikke faller i god jord hos Andberg-Moum, styreleder i interesseforeningen Barn i Bjørvika.

– Det hjelper ikke å si at muligheten for barneskole skal vurderes senere. Familiene blir ikke boende her med den usikkerheten, sier den engasjerte Sørenga-beboeren til VårtOslo.

- En selvoppfyllende profeti

Hun frykter at avgjørelsen vil føre til fortsatt utflytting av barnefamilier fra bydelen, som allerede har byens laveste barnetetthet.

– Det blir en selvoppfyllende profeti, der avgjørelsen fører til at familier flytter fordi de mangler trygg skolevei og en nærskole.

– Da hjelper det ikke å vurdere muligheten for å slippe de yngste til på skolen i framtiden, for da har barna flyttet, fortsetter Andberg-Moum.

–  Har vurdert å flytte

Etter at de fire borgerlige partiene offentliggjorde enigheten om skolens framtid, måtte partienes utsendte representanter tirsdag kveld møte en ganske oppgitt gruppe foreldre og andre beboere på et folkemøte i Bjørvika.

Her var kritikken kraftig mot nok en gang å unnlate å sikre skoleplass til de yngste i deres eget nærmiljø.

Slik er det planlagt at den nye skolen som nå er under oppføring, skal se ut.

– Vi var jo utrolig glade da vedtaket om å bygge en kombinert barne- og ungdomsskole endelig kom i 2023. Nå er jeg bare sliten og lei, og veldig usikker på hva vi skal gjøre, sier Andberg-Moum.

Hun har tre barn på 14, 10 og 4 år, og merker stadig at flere barnefamilier flytter fra bydelen på grunn av usikkerheten rundt skolesituasjonen i nabolaget.

– Nå vet jeg ikke hvor mange venner datteren min på fire vil ha igjen her når hun begynner på skolen, så det er klart at vi har tenkt på å flytte herfra, understreker hun.

–  Gi barna en sjanse

Det er heller ikke bare foreldre i nærmiljøet rundt Bjørvika som er bekymret for mangelen på en barneskole.

MDG-politiker Tom Kristian Berger og Ida Gravdal Haldorsen, leder av Bjørvikaforeningen, ønsker begge barneskole i Bjørvika.

Også lederen for interesseorganisasjonen Bjørvikaforeningen, som representerer nærings- og kulturlivet i bydelen, Ida Gravdal Haldorsen, mener det nå er på høy tid å få på plass et skoletilbud også for de yngste – selv om man må starte med få klasser på hvert trinn.

– Nå må vi gi ungene en sjanse, selv om det kan bli få klasser, sa hun under folkemøtet tirsdag kveld.

–  Ikke elevgrunnlag for barneskole

Til stede på møtet var også byrådssekretær for utdanning, Hassan Nawaz (H). Han mener bystyreflertallet har kommet fram til den riktige konklusjonen i spørsmålet om skole i Bjørvika.

Hassan Navaz
Byrådssekretær for utdanning, Hassan Nawaz (H), mener det ikke er riktig å åpne for barneskole i Bjørvika på nåværende tidspunkt.

– Jeg skjønner at dette er en vanskelig avgjørelse å svelge for dem som bor her i området, men slik vi ser det, er det rett og slett ikke nok elever i dag til å forsvare å starte opp en kombinert barne- og ungdomsskole her nå, sier Høyre-politikeren.

Den endelige avgjørelsen om skolebehovsplanen tas i bystyrets budsjettmøte 11. desember.

Powered by Labrador CMS