Aktivister blokkerte tirsdag inngangene til Norges Bank. På innsiden holdes Oljefondets investeringskonferanse.
Foto: Ole Berg-Rusten / NTB
Tolv personer fjernet fysisk av politiet og kjørt i arresten: – Vil bli anmeldt
Politiet fjernet tirsdag tolv aktivister som blokkerte inngangene til Norges Bank. Samtlige blir anmeldt.
I forbindelse med Oljefondets investeringskonferanse som avholdes i Norges Banks lokaler på Bankplassen i Kvadraturen i sentrum ble det demonstrasjoner tirsdag formiddag.
Demonstranter blokkerte her inngangene og etterkom ikke politiets pålegg om å fjerne seg fra inngangspartiene. Politiet valgte med det å fjerne dem fysisk fra stedet, meldte operasjonssentralen i en oppdatering idet klokken nærmet seg 12.00.
Blir anmeldt
– Totalt var det tolv demonstranter som ikke etterkom politiet sitt pålegg, opplyste operasjonsleder Vidar Pedersen i Oslo politidistrikt.
– Disse blir transportert og innbragt i arrest. Samtlige vil bli anmeldt for å ikke ha etterkommet dette pålegget, fortsatte operasjonslederen.
Aktivistene kommer, ifølge VG, fra Palestinakomiteen og Aksjonsgruppa for Palestina.
Krever at investeringer trekkes
Temaet for Oljefondet-konferansen i Norges Banks lokaler det ble demonstrert i forbindelse med er «Hvordan bli en bedre investor».
Palestinakomiteen krever at Norges Bank, Etikkrådet og Finansdepartementet trekker Oljefondets investeringer i selskaper som de hevder forsyner Israel med våpen eller samarbeider med israelsk våpenindustri.
Blant dem som ble stående å vente på Bankplassen for å slippe inn på konferansen var den Frogner-bosatte investor og forretningskvinne Celina Midelfart.