– Elvia planlegger å sette opp nettleien fra 1. april i år. Økningen er ikke helt fastsatt ennå, men jeg antar at den blir på rundt 15 prosent, sier kommunikasjonssjef Morten Schautil VG.
Fra april øker Elvia prisene for å dekke utgiftene sine. Her kommunikasjonssjef i Elvia, Morten Schau.Foto: Arnsten Linstad
Økningen gjelder rundt 770.000 av Elvias 940.000 kunder. – I april forventer vi at strømprisen er vesentlig lavere, og forbrukes også, slik at det blir enklere for kundene å betjene fakturaene, sier Schau til VG.
Annonse
Flere selskaper øker prisene
En del andre nettselskaper har allerede varslet at de kommer til å øke leien. Norgesnett øker for eksempel nettleien fra 1. februar.
Glitre Energis nettleiekunder må også regne med en prisøkning i løpet av 2022, uavhengig av hvilken nettleiemodell man har, men selskapet har ikke bestemt når dette skjer.
Agder Energi Nett opplyser på sin hjemmeside at de justerer nettleieprisene fra 1. februar 2022. For en gjennomsnittlig husholdningskunde med et forbruk på 20.000 kWh i året, utgjør endringen i nettleie i underkant av 50 kroner pr måned, sammenlignet med nettleieprisen i 2021.