Man trenger ikke være medlem i DNT for å benytte seg av muligheten.

DNT åpner for gratis hytteovernatting

I flere DNT-hytter i Oslomarka kan du nå bestille gratis opphold, men du må være rask.

Publisert

Bli varslet om siste nytt i VårtOslo-appen: Last ned for iPhone her og Android her!

– Nordmenn er et hyttefolk, men det er slettes ikke sånn at alle har tilgang til hytte eller kan si «jeg har vært på hytta i helga», påpeker Tor Kåpvik, fungerende generalsekretær i Den Norske Turistforening (DNT), i en pressemelding.

– Det er lite som slår å komme fram til ei hytte, fyre i peisen og samle venner eller familie rundt bordet til en god middag og en hyggelig kveld. Det vil vi at flere skal få oppleve, legger han til.

I forbindelse med Friluftslivets år, gir foreningen nemlig bort overnatting på en rekke selvbetjente og ubetjente DNT-hytter. Dette med mål om å nå nye grupper samt inspirere flere til å komme seg ut på tur og finne gleden ved hyttelivet.

Man trenger ikke være medlem i DNT for å benytte seg av muligheten.

Sommerovernatting i marka

Om lag en tredjedel av turistforeningens 600 hytter er med i gratistilbudet – seks av disse befinner seg i Oslomarka.

Tre av dem ligger innenfor Oslos grenser: Store Tømtehytta og Lille Tømtehytta i Nordmarka og Dølerud i Østmarka. De øvrige er Halvorsenhytta, Spikertjernhytta og Røyrivannskoia.

For dem som bestiller gratis opphold i en av hyttene i Oslomarka, må overnattingen gjennomføres i perioden fra 15. juli til 15. august.

Bestillingsperioden er allerede i gang og hundrevis av overnattinger er alt bestilt, ifølge DNT. De lokalene hyttene er intet unntak, og visse dager er det ikke ledige senger å oppdrive.

Alle kan bestille til seg selv og tre andre man ønsker å dra på tur med via kampanjesiden fram til og med 21. mai. 

Kampanjen for å få flere nordmenn ut i friluft og hytter, gjør at det blir rimelig å bestille DNT-hytter i gitte perioder.

Vil senke terskelen

– Vi ønsker å senke terskelen ved å invitere alle til å bruke dette gratistilbudet. Vi har mange medlemmer som er vant til å bruke våre delingshytter, men denne gangen håper vi faktisk å se flest ikke-medlemmer finne veien til de aktuelle hyttene, sier generalsekretæren.

– Det er ikke fordi vi ikke setter pris på medlemmene våre, men fordi vi ønsker å ha enda flere med i friluftslivet, forklar han.

Kåpvik har håp om at de som allerede er medlemmer liker initiativet og vil være enige i målet om å inspirere flere til å ta del i fellesskapet. 

Powered by Labrador CMS