Vincent Langaard (t.v.) og Tord Ketilson Øverland med favnen full av «piller» i de gamle fabrikklokalene.

Se bildene: Derfor er det «piller» i den gamle eterfabrikken på Østensjø

Kjemisk og farmasøytisk produksjon er et tilbakelagt kapittel i de gamle fabrikklokalene i Eterveien. Store «piller» er likevel noe av det som den siste tiden har tatt hus i bygget.

Publisert

Høstutstillingen, Statens kunstutstilling, åpner i Kunstnernes Hus neste uke og er velkjent for de fleste som den største årlige, norske markeringen av samtidskunst hver høst. Men har du hørt om Høstensjøutstillingen?

Der den teknisk-kjemiske industribedriften Den norske Eterfabrikk A/S tidligere holdt til i Eterveien på Østensjø, har et knippe kunstnere inntatt den gamle fabrikkbygningen med sine arbeider.

Høstensjøutstillingen åpnet torsdag 22. august og holder dørene åpne frem til kvelden søndag 1. september, med tittel «Hvis et tre faller, faller det?».

19 kunstnere

19 kunstnere stiller ut totalt 55 originale arbeider i tilknytning til temaet.

Vincent Langaard utenfor utstillingslokalene.

I sum har det resultert i det arrangørene selv beskriver som en «dynamisk utstilling med malerier, skulpturer, tekstilarbeid og mer» – et knippe store piller i tekstil er altså blant det man kan se i fabrikken som her en gang produserte både eter og etter hvert ulike reseptbelagte legemidler.

– Dette er faktisk taktile skulpturer i tekstil som Marte Mestad har laget. Disse får folk ta og føle på. «Pillene» har ulik vekt og en av dem kommer det lyd fra når du rister på også, forteller kunstner og drivkraften bak Høstensjøutstillingen, Vincent Langaard, som selv bidrar med tre bilder i utstillingen.

Scandinavian Property Group (SPG) kjøpte den tidligere eterfabrikken i 2019 for 85 millioner kroner og ønsker å utvikle leiligheter på tomten, men planene møtte motstand i byrådet senest i vår.

Dugnadsbasert

– Det er SPG som finansierer deler av utstillingen og leier ut lokalet gratis. Bakgrunnen for at jeg fikk muligheten, er at noen i selskapet har kjøpt bilder av meg før og spurte meg om jeg hadde lyst til å fylle bygningen med kunst i fjor, forteller Langaard.

Dette er det andre året utstillingen blir arrangert.

– Forespørselen kom rett etter at jeg hadde vært med på «Portrettmesterskapet» på NRK, så jeg brukte kontaktnettverket mitt derfra til å få til noe stort som kunne dra folk til Østensjø, utdyper han.

Resultatet ble den første utgaven av Høstensjøutstillingen.

– Selv hadde jeg aldri vært på Østensjø før engang – faren min er fra Manglerud, som ikke er så langt unna riktignok, innrømmer Langaard humrende. 

Han er selv bosatt på Majorstuen og har studio på Lysaker.

Unik mulighet

– Det er ikke mange ganger du får denne muligheten. Da må du gjennomføre med hundre prosents innsats. Jeg har jo helt frivillig hatt det som vanligvis ville vært tre fulltidsjobber alene i forbindelse med utstillingen, ettersom jeg både har kontaktet kunstnere, kuratert utstillingen, laget katalog og plakat, stått for markedsføring og vært vaktmester, men det er utrolig gøy, og dette er noe jeg virkelig engasjerer meg for, sier Langaard.

– Dessuten er det et fint aspekt ved det hele at man får vist frem kunstnere som jeg virkelig synes fortjener oppmerksomheten, så jeg føler meg heldig som har fått velge dem ut, legger han til.

Rød tråd

– Tema og stil for utstillingen vil endre seg fra gang til gang. I år har den røde tråden vært fortellings kraft med bakgrunn i det filosofiske og eksistensielle spørsmålet: «Hvis et tre faller, faller det?». Enkelt og greit handler det om hvorvidt vi mennesket lager vår egen virkelighet, forklarer Langaard.

Med initiativtaker Vincent Langaard har nærmere tjue kunstnere bidratt til en dynamisk utstilling i de gamle fabrikklokalene. Her Vincent Langaard (t.v.), Tord Ketilson Øverland og Olav Hylland.

De utstillende kunstnere er, foruten Langaard selv: Lena Trydal, Per André Nielsen, Oliver Crowther, Marte Mestad, Brad, Olav Hylland, Petter Wang, Einar Sandvold, Sara Zamecznik, Stian Zimmermann, Per Øyvind S. Johansen, Tord Ketilson Øverland, Jørgen Bryn, Karl M. Nyborg, Yutta Grigorenko, Ólöf K. Ólafsdóttir, Familien Kvistad og Madleena Larivaara-Nærum.

– Vi var ikke helt heldige med været på åpningsdagen, men det var fullt. Det kom ganske bra med folk, mellom 300 og 350 stykker. De andre dagene har det vel vært i snitt 40–50 folk innom, forteller initiativtakeren. 

– Om det blir utstilling i eterfabrikken til neste år, avhenger av om bygget er tilgjengelig først og fremst, men dette er absolutt noe jeg har lyst til å fortsette med, enten i samme bygg eller et annet sted, avslutter Langaard.

Den Majorstuen-bosatte kunstneren med studio på Lysaker jobber for tiden frem mot en soloutstilling han skal ha i England, men før den tid skal han organisere en utstilling for Bærum Kunstforening som åpner i starten av november.

Noen av arbeidene i Høstensjøutstillingen kan du se her:

Powered by Labrador CMS