Synne Gulliksen har startet et opprop på nettet der hun vil vise for utleieren at det er mange i nærmiljøet som bryr seg om den lille grønnsaksbutikken på Helsfyr.Foto: Privat / Petter Terning
Synne (33) startet opprop for å redde grønnsaksbutikken på Helsfyr
Butikken Vitamin Torg på Helsfyr har stått i 18 år, men må på nyåret finne seg et nytt lokale. Grunnen er blant annet en leiekontrakt med utleier Sporveien som går ut. Dette har fått kundene i nærområdet til å reagere, og ildsjelen Synne har nå startet et opprop på nett. — Butikken fyller en viktig funksjon i nærmiljøet. Jeg synes det er veldig trist at Sporveien ikke ser verdien i det.
Etter nyheten om at den lille grønnsaksbutikken Vitamin Torg på Tøyen mest sannsynlig må flytte ut av lokalet på Helsfyr på nyåret, er det flere i nærområdet som har reagert.
Da VårtOslo var innom butikken på tirsdag, ønsket ikke Vitamin Torgs butikksjef å uttale seg, men kundene vi pratet med kunne fortelle at de syntes det var en trist nyhet.
— Jeg har kommet hit siden jeg var liten, så dette er veldig synd. De er hyggelige her og det er en kjempefin beliggenhet, kunne My (31) fortelle.
Synne Gulliksen (33) bor i området, og har ofte vært innom butikken, som har stått på fast plass i 18 år. Tirsdag startet hun et opprop på Facebook, med tittelen “Redd grønnsaksbutikken på Helsfyr”. Ved tordag er det 665 mennesker som har signert.
— Det er et forsøk på å se om det er mulig å gjøre noe med situasjonen, og vise at det er mange som bryr seg, forteller Gulliksen.
— Jeg ble veldig lei meg da jeg fikk vite at de muligens må legge ned fordi husleia øker. Jeg vet at dette er et stort engasjement blant folk, siden det er en viktig butikk for mange her, fortsetter ildsjelen.
— Det er en god butikk, med fin plassering, bra utvalg og hyggelige folk. Det fyller en viktig funksjon i nærmiljøet, sier Gulliksen, som står bak oppropet om å redde grønnsaksbutikken.Foto: Petter Terning
Grunnen til at grønnsaksbutikken som ligger rett ved T-banestasjonen på Helsfyr må flytte, er fordi utleier Sporveien har doblet leieprisen. I tillegg går leiekontrakten ut.
— Sporveien har mulighet til å redde en liten bedrift
«Nåværende leietaker står selvfølgelig fritt til å ønske videre leie av lokalene, men det er ingen automatikk i forlengelsen», skrev Sporveien til VårtOslo i den første saken. De ønsket ikke å kommentere leieprisen.
— Det er en god butikk, med fin plassering, bra utvalg og hyggelige folk. Det fyller en viktig funksjon i nærmiljøet. Jeg synes det er veldig trist at Sporveien ikke ser verdien i det, forklarer Gulliksen, som med oppropet håper at Sporveien kan åpne øynene for verdien i lokalbutikken.
«Vi krever at Sporveien, som er kommunalt eid, ikke presser ut grønnsaksbutikken med en urimelig husleieøkning. Vi håper de innser at de har mulighet til å redde en liten bedrift som gir mye til lokalsamfunnet. Og at de har mulighet til å styrke mangfoldet i byen ved å bevare lokalt forankra bedrifter.» heter det i oppropet.
Urimelig å doble husleien
Gulliksen tviler på at grønnsaksbutikken Vitamin Torg kan klare å holde seg gående i lokalet med en dobbel husleie. Slike høye priser er det nok større bedrifter som kan takle.
— Jeg hadde ikke forventet noe annet i en kommersiell aktør, men at Sporveien, som er kommunalt eid, dobler husleien, synes jeg er urimelig. Skulle tro de så nytten av slike steder.
Gulliksen sier det blir et tap for lokalmiljøet dersom butikken forsvinner, og sier at dette er en utvikling som gjenspeiles andre steder i hovedstaden.
— Mitt inntrykk er at dette er noe som skjer over hele byen. Små bedrifter presses ut til siden av høye leiepriser, og større kjeder som har bedre råd tar over, forteller hun.
Sporveien: — Leieprisen ble sist justert for fire år siden
Sporveien forteller at de er opptatt av en god leietakersammensetning på sine stasjoner. Til VårtOslo forteller kommunikasjonssjef Ina Helen Østby at det ikke er varslet økning i leieprisen.
— Det er ikke riktig at det er varslet økning i leieprisen overfor leietakeren på Helsfyr T-banestasjon nå, kort tid før avtalens utløp i mars 2023. Leieprisen ble sist justert for fire år siden, i 2018. Justeringen skjedde i forbindelse med inngåelse av ny kontrakt mellom grønnsakshandelen og Sporveien som har en varighet frem til neste år, forteller Østby.
— Ved endringen for fire år siden ble leieprisen justert for å komme nærmere markedsprisen i det aktuelle området, fortsetter hun.
Østby understreker at nåværende leietaker står fritt til å ønske videre leie av lokalene, selv om det ikke er automatikk for en forlengelsen. Videre forklarer hun at overskuddet av alle leieinntekter til Sporveien går tilbake til forbedring av kollektivtilbudet for de reisende.
— Det er viktig for oss å få frem at leieinntektene brukes for å lage et best mulig kollektivtilbud til minst mulig kostnad for Oslo kommune som eier oss. Gjennom leieinntektene reduseres behovet for offentlige tilskudd vi trenger for å sikre tilbudet folk får med trikk og t-bane i Oslo.
— Skal vi få til dette må vi forholde oss til markedspris når vi leier ut lokaler, selv om det er enkelt å forstå at man gjerne vil betale minst mulig for å leie et lokale. På Helsfyr er vi helt enige i at grønnsaksbutikken er et flott tilbud og vi vil derfor veldig gjerne ha dem med videre blant interessentene som ønsker å leie lokalet, avslutter Østby.