— Trikkedrift i Schweigaards gate krever totalrehabilitering av traséen. De som bor i området har et veldig godt kollektivtilbud i dag, sier Lan Marie Berg (MDG).Foto: Ole Berg-Rusten / NTB
Lan Marie Berg gjentar at trikken ikke skal tilbake til Gamlebyen: - Folk i området har et veldig godt kollektivtilbud
Over 1.100 har underskrevet innbyggerforslag for å få trikk tilbake til Gamlebyen. Men Lan Marie Berg (MDG) fastholder at trikken ikke gjenopprettes i Schweigaards gate. — Området har buss, t-bane og trikk i nærheten, svarer miljøbyråden.
— Eksisterende trikketrasé i Schweigaards gate beholdes, for å muliggjøre en eventuell fremtidig trikkering i Gamlebyen, foreslo Ap for bystyret i 2011 og fikk med seg flertallet på vedtaket.
Likevel nekter Ap/SV/MDG-byrådet, med miljø- og samferdselsbyråd Lan Marie Berg (MDG) i spissen, å reversere flyttingen av trikken fra Gamlebyen til Bjørvika.
Annonse
Lan Marie Berg viser til et annet vedtak i bystyret når hun fastholder at trikken ikke flyttes tilbake til nedre del av Oslo gate og videre inn i Schweigaards gate.
— Den 4. oktober 2020 ble trikketraséen i Schweigaards gate erstattet med den nye traséen gjennom Bjørvika. Omleggingen er et resultat av bystyrets vedtak i sak 377 Oppgradering av Bispegata - Sak om kostnadsramme - Byrådssak 256 av 08.11.2018, skriver Lan Marie Berg i et notat til bystyrets miljø- og samferdselsutvalg.
I krysset Oslo gate og Schweigaards gate går det ingen trikk lenger. Den er flyttet til Bjørvika.Foto: Anders Høilund
1.107 personer har underskrevet et innbyggerforslag som krever at trikken tilbakeføres til Gamlebyen. Forslaget skal først til behandling i bystyrets miljø- og samferdselsutvalg før det går til en endelig avgjørelse i bystyret.
I notatet til bystyrets miljø- og samferdselspolitikere understreker Lan Marie Berg at i den siste saken, altså vedtaket bystyret fattet i 2018, fremgår det at den nye trikketraséen skulle gå inn i Bispegata i stedet for den gamle traséen videre til Schweigaards gate.
— I saksframlegget til denne saken er det eksplisitt formulert at den nye traséen skal erstatte traséen i Schweigaards gate: "Bispegata er planlagt som en viktig kollektivforbindelse mellom Bjørvika og Gamlebyen, og inngår også i hovedsykkelveinettet for Oslo. Trikketraseen gjennom Bjørvika vil følge Dronning Eufemias gate og skal knyttes til eksisterende trasé i Oslo gate via Bispegata", skriver MDG-byråden i notatet.
Protestene har vært mange siden trikken ble flyttet fra Gamlebyen og til Bjørvika i fjor høst. Etterstad vel, Kampen vel, Vålerenga vel, Gamlebyen beboerforening, Grønland beboerforening, FAU på Gamlebyen skole, Fellesløft for Schweigaards gate, Klosterengas venner og det lokale næringslivet i området stiller seg alle bak kravet om å få trikken tilbake til Gamlebyen.
Men svaret fra miljø- og samferdselsbyråden er at kollektivtilbudet i Gamlebyen er veldig godt.
— Fortsatt trikkedrift i Schweigaards gate krever totalrehabilitering av traséen. Samtidig vil jeg legge til at de som bor i området har et veldig godt kollektivtilbud i dag, med sentrale busslinjer, t-bane og trikk i nærheten, skriver Lan Marie Berg i notatet til bystyret.
Det vurderes om 37-bussen kan få holdeplass lenger ned i Schweigaards gate, nærmere Oslo S.Foto: Håkon Mosvold Larsen
Men miljø- og samferdselsbyråden påpeker at busslinje 70 er tilbake i Schweigaards gate, og kommer samtidig med en liten nyhet i notatet. Berg åpner for at 37-bussen kan endre rutetrasé.
— Ruter er i dialog med Statens vegvesen om å få etablert en ny holdeplass for linje 37 i Schweigaards gate, nærmere Oslo S enn dagens holdeplass ved Bussterminalen, skriver Berg.
— Ruter er positiv til tiltak som øker kvaliteten i kollektivsystemet på Grønland og i Gamlebyen, men mener dette løses best gjennom å sikre god fremkommelighet for buss gjennom området, fortrinnsvis i egne traseer, understreker miljø- og samferdselsbyråden.
— Jeg forstår godt at det er mange som er skuffet over å ha mistet trikk i nærområdet sitt. Samtidig er det få om noen områder i Oslo som har så god kollektivdekning som Grønland, med lokale og regionale busser, og hyppige avganger på t-baner.
— Jeg tenker likevel det er klokt å innhente noe mer informasjon fra Ruter om hvilke muligheter det er for å gi et enda bedre kollektivtilbud, inkludert eventuell framtidig mulighet for trikk i området, avslutter Lan Marie Berg.