— Jeg støtter de grepen myndighetene har tatt, sier VIF-trener Dag-Eilev Fagermo.

Vålerenga-trener Dag-Eilev Fagermo: - Jeg støtter grepene myndighetene har tatt

Dag-Eilev Fagermo har hatt en vinter med utfordringer etter at han takket ja til Vålerenga. Først kom farens bortgang. Så stanset koronapandemien alt vanlig treningsarbeid.

Publisert

Dag-Eilev Fagermo ble presentert som VIF-trener 31. januar i år.

— Jeg trengte en ny utfordring. Hadde Odd tatt sølvet forrige sesong, er det ikke sikkert jeg ville flyttet. Nå føles det veldig bra, og vi skal forsøke å skape noe i Vålerenga med mine ideer, sier Fagermo til NTB og legger til at det «blir satsing på unge lokale spillere».

Bare noen få dager inne i sin nye jobb, under en treningsleir i Portugal, fikk Fagermo dødsbudskapet om sin far.

Hadde besøkt Drillo og Solbakken

— Livet er tøft og kan være brutalt. Han ble nesten 85 år og hadde et godt liv, så det er ikke unormalt. Det som er trist, er at han var frisk helt oppunder jul. Han hadde kjøpt seg ny golfbil, trente situps og pushups og var i kjempeslag. Så fikk han denne lungekreften, og den var hard, og det gikk fort, sier Dag-EilevFagermo.

Han kom hjem fra en turné på et par uker like før jul. På den hadde han blant annet hadde besøkt Ståle Solbakken og Egil «Drillo» Olsen.

Da lå faren på sofaen og var sliten.

— Jeg kjente ham nesten ikke igjen og kjørte ham nesten rett på legevakten.

— Vålerenga er en storklubb

Det gjelder å glede seg over hver gode dag?

— Ja, og derfor er den nye utfordringen i Vålerenga også fin for meg.

Fagermo fikk bare jobbet tett på sin nye tropp noen uker før koronaviruset stoppet det meste.

Spillerne kaller ham tøff. Men smilet er aldri langt unna hos Dag-Eilev Fagermo.

— Jeg støtter de grepene som myndighetene har tatt, sier Fagermo.

Onsdag ble det åpnet for trening i grupper på opp til fem og fem utøvere.

Bra med mange kamper

Vålerenga skulle ha sesongstartet mot Molde lørdag på hjemmebane. Fagermo må vente en god stund til før han får debutere på ordentlig i sin nye hjemby Oslo.

— Jeg vil kalle Vålerenga en storklubb, og selv om jeg er telemarking og veldig glad i Odd, vil jeg prøve å få til noe her, sier han.

Den norske Eliteserien kommer trolig tidligst i gang mot slutten av mai. Sannsynligvis drar det ytterligere ut før ballen ruller for fullt. Det ligger an til et meget tett kampprogram også for Vålerenga.

— Det er bare bra. Vi trenger det om vi skal nærme oss det internasjonale nivået, sier Fagermo.

Powered by Labrador CMS