Eieren har arbeidet med å holde driften i gang i flere år, men gir omsider opp kampen.
        Foto: Aslak Malmåsen
    
    Oslos første kommunale kino åpnet i 1926. Nå stenges dørene: – Sliter med svak økonomi
    Store summer har blitt brukt i et forsøk på å redde den ærverdige kinoen, men nå er det slutt.
        
 
                        
                        
                        
    
    
    
45 millioner kroner på oppussing, derav 20 millioner fra egen lomme, var ikke nok for å redde Frogner kino for Jan Vardøen. 
Forfatteren og filmskaperen kjøpte kinoen i 2017. Han brukte to år på oppussing, og åpnet dørene i 2019, etter å ha gjenskapt det snart 100 år gamle originalinventaret.
 – Dette er stedet jeg har pusset opp til fordums prakt og som har blitt et smykke for byen, sa han til VårtOslo den gang. 
I august ble kinoen lagt ut for tvangssalg på Finn.no, med en prisantydning på 28.500.000 kroner. 
    
    
 – Jeg er sliten. Jeg tror aldri jeg har sagt dette før, men jeg gir meg, skrev Vardøen i juni, da han delte nyheten om at han måtte selge kinoen. 
Nå er altså kinoen begjært konkurs. 
    
    
Bakgrunn i flere forhold
Bostyrer Sofie Vikse sier til VårtOslo at det vil komme mer informasjon på mandag, men refererer til styreprotokollen, der det står:
 «Styret i selskapet konstaterer de sliter med svak økonomi. Dette har sin bakgrunn i flere ulike forhold. Ved oppstart av virksomheten var det nokså omfattende oppstartskostnader. Da den nyrestaurerte kinoen åpnet i 2019, var det kun en kort periode med drift før virksomheten ble hardt rammet av restriksjonene som ble innført da covid-19 pandemien brøt ut i 2020.»  
 «Restriksjonene medførte at kinoen måtte stenge helt ned i en periode, samt at det for en lang periode ikke var mulig med annet enn delvis drift. I etterkant av pandemien fortsatte arbeidet med å etablere kinoens posisjon i markedet. Det viste seg imidlertid å være et utfordrende marked med kun én kinosal og tilhørende serveringssted, og driften av kinoen var kostnadskrevende».
    
    
Ti ansatte og 5,9 millioner i gjeld 
Det var ti ansatte på konkursåpningstidspunktet.
 – Disse vil kunne søke NAV Lønnsgaranti. Gjelden er anslått til omtrent 5,9 millioner kroner, sier Vikse til VårtOslo.
    
    
Det var Avisa Oslo som omtalte konkursåpningen først.