Almetreet blir stående inntil Choice-kjeden har undersøkt hvilke alternativer som finnes for å rehabilitere muren uten trefellingFoto: Arnsten Linstad
Protester på Frogner førte frem. Petter Stordalen og Choice-kjeden hugger likevel ikke ned verneverdig tre
Rema-arving Magnus Reitan og den Stordalen-eide Choice-kjeden ville felle et gammelt almetre i Frederik Stangs gate på Frogner. Men nå har protester fra naboer, naturvernere og lokalpolitikere ført frem.
— Vi merker oss at søknaden har vakt stort engasjement, skriver tiltakshaver Choice-kjedens arkitekt, Kristian Schønberg Christensen, i et brev til plan- og bygningsetaten.
Sist uke fattet et knapt flertall av lokalpolitikerne i Frogner bydelsutvalg et vedtak der de ber felling av almetreet i Frederik Stangs gate stanses.
Det gamle almetreet står på det Stordalen-eide Choice-konsernets eiendom i Frederik Stangs gate nummer 22, men hindrer utbedring av en mur på nabotomta til Rema-arving Magnus Reitan i nummer20. Derfor ville både Petter Stordalen og Reitan ha treet fjernet.
Slik ser muren ut der treet står. Foreløpig er det en slags sikring som skal hindre at det raser ut på fortauet i Frederik Stangs gate.Foto: Arnsten Linstad
— Muren mot gaten og naboeiendom i Frederik Stangs gate 20 heller utover. Tiltakshaver har ønske om å rehabilitere muren slik at den kan stå slik den har gjort siden den ble reist rundt 1915.
— Muren er en fremtredende del av den bevaringsverdige arkitekturen i området. Rehabilitering av muren må derfor skje slik at den bevarer sitt opprinnelige historiske uttrykk, skriver Kristian Schønberg Christensen.
Nå blir imidlertid almetreet stående inntil Choice-kjeden har undersøkt hvilke alternativer som finnes for å rehabilitere muren uten trefelling.
— Flere av merknadene tar til orde for at det må finnes andre måter å rehabilitere og sikre muren uten at det omtalte treet felles. Tiltakshaver har derfor konkludert med at de ønsker å undersøke om noen av innspillene lar seg forene med en varig og sikker løsning for bevaring av muren og samtidig bevaring av treet, skriver arkitiekten i brevet til plan- og bygningsetaten.
Både Naturvernforbundet, lokalpolitikere og naboer mener almetreet må bevares.
— Det er gledelig at engasjementet fra oss politikere og engasjerte naboer har ført frem. Jeg håper saken nå kan få en god løsning, og at det flotte treet får bli stående, sier Venstres bystyrerepresentant Marit Vea.