FpU-leder Simen Velle kaller hendelsen et demokratisk problem.

Politiet tilkalt etter at FpU-ungdom ble spyttet på og truet på Bjørnholt videregående skole

Fremskrittspartiets Ungdom (FpU) opplevde trusler og spytting under et skolevalgarrangement på Bjørnholt videregående skole.

Publisert

Politiet måtte eskortere ungdomspolitikerne ut fra skoleområdet, melder Nettavisen.

– Det er et demokratisk problem at ungdomspolitikere ikke kan dra på skoler uten å møte trusler og bli spyttet på. Det å bli spyttet i ansiktet er en veldig nedverdigende ting å gjøre mot et annet menneske, sier FpU-leder Simen Velle til Nettavisen.

FpU-nestleder Sebastian Saltrø Ytrevik sier at han fikk meldinger om at folk tilknyttet FpU hadde blitt spyttet på og truet med å få juling når de forlot skolen.

Politiet bekrefter at de rykket ut til skolen og opprettet sak på forholdet. Rektor Marianne Tangen Bråthen beklager hendelsen:

– Det er beklagelig at FpU opplevde dette. Dette er noe vi selvfølgelig ikke ønsker at ungdomspolitikere eller noen andre skal oppleve. Jeg beklaget direkte til dem og sto sammen med FpU gjennom debatten, sier hun.

AUF-leder Gaute Skjervø omtaler hendelsen som forferdelig ugreit.

– Sånn skal vi ikke ha det i norsk ungdomspolitikk. Vi står 100 prosent bak Sebastian i at man må kunne ytre seg som politiker både til høyre og venstre uten å oppleve trusler eller hets, sier Skjervø.

Powered by Labrador CMS