Sporveien planlegger en omfattende fornyelse av trikkeinfrastrukturen i Pilestredet. Dette vil blant annet gjelde traséen mellom Parkveien og Bislet bad, og fra Bislet bad til Bislet holdeplass.
– Trikkelinjen som går mellom Jernbanetorget og Rikshospitalet er en svært viktig linje som blant annet transporterer passasjerer til sykehusene på Rikshospitalet og Ullevål, opplyser kommunikasjonsrådgiver i Sporveien, Tonje Bergmo, til VårtOslo.
På strekningen mellom Parkveien og Bislett holdeplass er trikkesporene fra 1996. Både skinnene og tilhørende utstyr er utslitt og trenger derfor en oppgradering.
Bergmo forteller at en slik oppgradering er helt nødvendig for å kunne fortsette å kjøre trikk på strekningen.
– Trikkeinfrastrukturen skal fornyes slik at trikken kan fortsette å frakte passasjerer trygt i mange år fremover, påpeker hun.
Vil unngå flere oppgravinger
Prosjektet skal utføres i samarbeid med vann- og avløpsetaten, som samtidig skal skifte ut vannledninger av eldre årgang.
– Det er en stor fordel for naboer og reisende at dette svært omfattende arbeidet til Sporveien og vann- og avløpsetaten slås sammen til én operasjon. Da unngår vi oppgraving av gaten i flere omganger, forklarer Bergmo.
Dette vil arbeidet innebære:
- Utskiftning av trikkespor i begge retninger mellom Bislett bad og Bislett holdeplass og fornyelse av fundamentplater og nødvendig kantsteinsarbeider mot fortau
- Holdeplassen i Dalsbergstien, i retning Rikshospitalet, må forlenges i henhold til regelverket
- Utskifting av noen stolper og kjøreledningstråder på strekningen
Mens arbeidet pågår planlegges det en midlertidig omkjøringstrasé for trikk i Josefines gate. Med en slik omkjøring vil man unngå buss for trikk og de ulemper dette kunne medføre de reisende, ifølge Sporveien.
Underskriftskampanje
Alle er på sin side ikke like begeistret for løsningen med trikk
i Josefines gate.
Et opprop opprettet forrige måned, «Nei til trikk i Josefines gate», har allerede samlet godt og
vel 100 av det oppsatte målet på 300 underskrifter med ønske om å få bystyret
til å behandle saken så raskt som mulig.
«Dette angår beboere i Josefines
gate, undervisningen på KG ungdoms- og videregående skole, trafikksikkerhet for
barna og ungdommene som går på KG, på Minken Teaterskole og i barnehage,
underholdning i Josefine Vertshus, og logistikken for flere næringer. Det blir
mange kollektivpasseringer i timen», heter det blant annet i oppropet.
Venter på klarsignal
Bergmo informerer om at Sporveien planlegger for oppstart av anleggsarbeidene på nyåret i 2025.
– Dette med forbehold om at bymiljøetaten godkjenner trafikken relatert til trafikkbildet i Oslo når Ring 1 er stengt, understreker hun.
Direktør for mobilitetsdivisjonen i bymiljøetaten, Rune Gjøs, opplyser til VårtOslo at de har gjort en foreløpig vurdering av at prosjektet ikke kan gjennomføres samtidig som Ring 1 er stengt.
Den 1. juli i år ble Ring 1 mellom Oslo Spektrum og St. Olavs gate stengt for de kommende tre årene, i forbindelse med at Hammersborgtunnelen skal senkes som del av terrorsikringen av det nye regjeringskvartalet mens Vaterlandstunnelen skal rehabiliteres.
Dette medfører omfattende omlegging av trafikkmønsteret i byen i perioden arbeidene pågår.
– Vi vil gjøre en ny vurdering når nytt trafikkmønster har satt seg i høst, opplyser Gjøs.