Ole Kevin Rodbergs sønner Alexander og Eliah har opplevd flere kafeer, museer og bibliotek enn Oslofolk flest.Foto: Privat
Ole Kevin (38) anmeldte 20 Oslo-bibliotek i pappaperm – her er hans morsomme og brutalt ærlige oversikt
Da Ole Kevin var i pappaperm, trengte han et insentiv for å komme seg over dørstokken. Resultatet ble en morsom og brutalt ærlig oversikt over 20 biblioteker i Oslo.
Ole Kevin flyttet til Oslo i 2020. De neste årene fikk han og kona Rita Agnihotri Rodberg to små gutter, Alexander(4) og deretter Eliah(2).
Han var i pappaperm med sønnene i 2022 og 2025.
Pappa Ole Kevin, mamma Rita og sønnene Alexander og Eliah på kafébesøk.Foto: Privat
– Man kan bli litt frustrert hvis man bare sitter inne under pappaperm. Så jeg har hatt ulike prosjekter med å besøke alle selvstendige kaféer jeg kunne oppdrive i byen, og museene og bibliotekene, for å komme meg ut av huset de dagene jeg ikke var så inspirert, forteller Ole Kevin til VårtOslo.
Han flyttet til Oslo under koronapandemien, da det meste var stengt. Derfor var dette også en gyllen mulighet til å bli kjent med Oslo og de ulike bydelene.
Les også Ole Kevins guide til 25 uavhengige kaféer i Oslo:
– Jeg liker veldig godt å gå på bibliotek. De er ofte litt tilrettelagt for barn. Barna tar også gjerne en høneblund i løpet av turen. Da er det deilig å sitte med et tidsskrift eller en avis, eller kanskje begynne å lese på en bok, sier Ole Kevin.
Så er det billig kaffe på bibliotekene.
– Alle Deichman-bibliotekene har fått maskiner der det koster 15 kroner for en kopp. De har OK utvalg på maskinene, med kakao og ulike kaffevarianter som jeg ikke kan huske i forbifarten. Går cirka alltid for svart kaffe selv. Som Jerry Seinfeld sier at han kommer til å si før han dør: "That was some good coffee".
Mamma Rita tar også med Alexander og Eliah på eventyr.Foto: Privat
Roser Tøyen og Stovner
Ole Kevin ser også etter biblioteker med en fin atmosfære, og gjerne med inspirerende tilbud og initiativ.
– Slik som på Deichman Tøyen. Det er ganske stilig der, med litt annerledes interiør. På Stovner er det veldig tilrettelagt for barn — de har en liten hytte du kan lese i. Mens andre bibliotek har ingenting på veggene, det er bare helt firkantet uten noen kunst eller inspirasjon, sier Ole Kevin.
Ro er også en viktig del av opplevelsen på Ole Kevins favorittbibliotek.
– Deichman Bjørvika er utrolig stilig, men det er veldig folksomt. Jeg liker det veldig godt når det er rolig på et bibliotek. At man får litt stillhet blant folket. Det er fint, det.
Her kan du lese Ole Kevins guide til hele 37 museer i Oslo:
Nå skal du få lese Ole Kevins dom over byens bibliotek, skrevet med det samme brutalt ærlige, men morsomme blikket som gjennomgangen av kaféer og museer.
Husk at observasjonene ikke nødvendigvis er helt oppdaterte, ettersom det begynner å bli en stund siden Ole-Kevin besøkte noen av stedene.
Han understreker dessuten følgende selv:
– Jeg har rangert bibliotekene 1–10 ut fra min subjektive mening basert totalt på dagsform, ofte kun basert på ett besøk, og feil kan forekomme!
Rangeringen begynner med det Ole-Kevin likte best øverst, så går det bokstavelig talt nedover. Kanskje blir du inspirert til å besøke flere av byens bibliotek selv?
Nasjonalbiblioteket: 10/10
Helt nydelig sted. Bygg fra 1914 på Solli, med inngangsparti utformet av Emanuel Vigeland.
Flere gamle samlinger av blant annet Ibsen. Samt utstillinger, skulpturer, malerier, kafé, og en stor lesesal omringet av eldre bøker.
Ole Kevin Roberg liker stillheten og roen man kan finne på bibliotekene – hvis man er heldig.Foto: Privat
Deichman Holmlia: 9,5/10
Stor plass over to etasjer, egen barneavdeling, egen ungdomsavdeling. Viser film hver fredag. Flere plasser å lese.
Deichman Bjørvika: 9/10
Et veldig gøy sted å bare dasse rundt. Mangfoldige tidsskrift. Veldig fin utsikt mot Oslofjorden. Gøy lekeavdeling for barn.
Trekker ned at det er vanskelig å finne et sted å lese/studere, så mange folk, samt at det er altfor dyrt for mat i kaféen.
Deichman Tøyen: 9/10
Liker veldig godt lokalet og interiøret. Godt utvalg med aviser og tidsskrift. Mange sitteplasser.
Sitter for øyeblikket i en diner-booth med utsikt mot Tøyen Torg.
Deichman Stovner: 9/10
Kuleste interiøret. Veldig stor flate med mange sitteplasser, med stor barneavdeling med flere lesekroker.
Alt er perfekt gjennomført, men man blir ikke inspirert av atmosfæren. Mangler stille lesesal, men ellers mange plasser samt skjermede booths.
Over to etasjer, hvor nedre etasjer er bra gjennomført barneavdeling med LEGO-seksjon og 3D-printere.
Deichman Bjerke: 8,5/10
Dette stedet har jeg ofte brukt som hjemmekontor. Så og si alltid rolig. Ikke så mange sitte-/studieplasser, men har vært ledige plasser de 100 gangene jeg har vært her.
Atmosfæren trekker litt ned. Av og til litt kaldt, spesielt ved sitteplassene ved vinduet om vinteren, og ekstremt kommune-vibe i hele lokalet.
Hyggelige ansatte.
Deichman Majorstuen: 8,5/10
Stort flateinnhold. Mange sitteplasser. Fin barneavdeling med trehytte.
Deichman Grünerløkka: 8/10
Lokalisert i et fint bygg på Schous plass. Litt for busy nede, og for få private sitteplasser for en introvert som undertegnede.
Men veldig rolig og stort barneområde i andre etasje. Arkitekturen trekker opp.
Pluss for flere kaffivalg, som dobbel espresso, etc. Denne kaffiautomaten kom til samtlige Deichman-bibliotek, men dette var det første jeg besøkte etter endringen. Kaffiprisen har økt til 15 kroner.
Deichman Mortensrud: 8/10
Lite, men gjort mest ut av plassen.
Eget barneområde, og egen stille lesesal så man ikke klikker når barnehagen kommer på besøk.
Deichman Bjørnholt: 7,5/10
Gedigen biblioteksflate i et gedigent grått sementbygg tatt ut av Dune-universet. Ikke koselig nok til å bli «inspirert» — med mindre du skriver noe dystopisk. Fant ikke kaffi!
Veldig hyggelige folk som jobbet her, og stellerom trekker opp. Fant ikke noen stille lesesal (samt kaffi), som trekker ned.
Deichman Bøler: 7/10
Ikke så mange sitteplasser. Hater det trehvite interiøret.
Et ok sted. Men jeg liker ikke umalt panel (det man kaller trehvitt?). Det er det masse av her. Samt veldig få private sitteplasser. Liker ikke at folk kan se på skjermen min.
Masse barn her også, de tre gangene jeg har besøkt stedet, så det blir bråkete når alt er på en flate.
Furuset bibliotek og aktivitetshus: 6/10
Nytt og veldig fint bibliotek over to etasjer.
Blir ødelagt av at det er for mange barn og ungdommer som gjør det umulig å lese, som jeg er her for.
Deichman Romsås: 6/10
Knotete, og dårlig planløsning etter min smak. Mange mindre rom, og jeg finner ikke Morgenbladet!
Hyggelig personale og ingen besøkende trekker opp.
Deichman Nydalen: 6/10
Får man sitteplass i Stille Lesesal er dette et 8/10-sted. Det gjorde jeg ikke først, og da ble det et 4/10-sted.
Fordi biblioteket ligger i samme bygg som en videregående skole var det sånn cirka 100 studenter her som snakket konstant og som f*** meg ikke klarte å sitte stille i to sekunder.
Kaffimaskin i ustand, men ligger i nærheten av et lite kjøpesenter med kafé og Coop Mega, samt skolekantine.
Deichman Smestad: 5/10
Helt insanely 90-talls skolebiblioteksvibe. Ingen toaletter. Lol. Men fint å være her for å oppleve viben en gang.
Overhørte blant annet en gutt (11) som sa «Walla, Walla, hva skjer» til en lærer, og ei jente (11) som sang på «Cheri Cheri Lady».
Deichman Oppsal: 4/10
Fant ikke noe skjermet sted å sitte. Få ledige sitteplasser generelt. Kom også en flokk barnehagekids som bråker som f***.
Får sola i øynene om jeg sitter i sofaen. Men alternativet er en dritvond plaststol hvor jeg må sitte anspent.
Deichman Nordtvet: 3/10
Deprimerende sted. Hakket for kommunalt. Få sitteplasser.
Bibliotekenes svar på den nå nedlagte Sverre'S Kafe på Carl Berner.