Denne uken tas det nye bydelshuset i bruk for fullt.

13.000 kvadratmeter bygg og stort uteområde rustet opp: – Skal bli et samlingspunkt for bydelen

– Uteområdet rustes også opp med store lekearealer og møteplasser som blir et verdifullt supplement for nærmiljøet.

Publisert



Kortversjon

  • Bydel Grünerløkka flytter inn på Sophies Minde på Carl Berner.

  • Denne uken tas flere funksjoner i bruk.

  • Bydelshuset skal bli et samlingspunkt, ifølge bydelen selv.

  • Barnehagenvirksomheten på stedet får mer kapasitet og større uteområder.

Denne uken markerer viktige fremskritt for både administrasjon, ansatte og beboere i Bydel Grünerløkka.

Bydel Grünerløkka er nemlig godt i gang med å flytte inn i de rehabiliterte lokalene på Sophies Minde i Jørgen Løvlands gate 1C på Carl Berner.

Mandag 10. august åpner Helsestasjon for barn og unge og Svangerskapsomsorgen i sine nye lokaler i bygget.

Fra 12. august er også Grünerløkka smittevern i drift i de nye lokalene.

– Starten på en ny fase

– Flyttingen markerer starten på en ny fase for Sophies Minde bydelshus, som skal bli et viktig samlingspunkt i bydelen, heter det i et innlegg fra Bydel Grünerløkka på Facebook.

I tillegg til det nevnte, blir også kontorer, Oslohjelpa og andre bydelsfunksjoner å finne i Sophies Minde bydelshus. Omtrent 13.000 kvadratmeter er blitt rehabilitert i prosessen med opprustning av lokalene.

«Sophies Minde skal sikre barnehagekapasitet i Bydel Grünerløkka i årene fremover, og bydelshuset skal fungere som et nav i bydelen for bydelens tjenester», heter det blant annet på kommunens informasjonsside om prosjektet.

Utvidet barnehagekapasitet

– Det vil fortsatt være barnehage i bygget, og kapasiteten økes fra 17 til 20 avdelinger, understrekes det fra bydelens hold.

Om lag 7100 kvadratmeter med utendørs lekeareal er etablert i tilknytning til barnehagevirksomheten, ifølge kommunen.

– Uteområdet rustes også opp med store lekearealer og møteplasser som blir et verdifullt supplement for nærmiljøet, legges det videre til.

Møtested og vannspeil

– Bydelshuset vil også få en ny kantine som blir et hyggelig møtested for både ansatte og besøkende, informerer Bydel Grünerløkka om i fortsettelsen.

Innbyggere og lag, foreninger og organisasjoner vil kunne booke møterom i bygget.

– Utenfor bydelshuset etableres et flott vannspeil som blir et nytt og attraktivt innslag i nærmiljøet, heter det avslutningsvis fra bydelens hold.

Oppkalt etter dronning

Om du skulle lure på hvordan bydelshuset endte med å bære navnet Sophies Minde, finner du forklaringen et stykke tilbake i tid.

I 1897 opprettet kong Oscar 2. en stiftelse for mennesker med nedsatt funksjonsevne, Sophies Minde, oppkalt etter hans kone, dronning Sofie, i forbindelse med en pengegave mottatt fra det norske folk i tilknytning til 25-årsmarkeringen av sitt regjeringsjubileum.

30 år senere, i 1927, fikk stiftelsen ny poliklinikk og ortopedisk verksted på Carl Berner, i Nationalbryggeriets ombygde gård i Trondheimsveien. Her holdt de til til 2002.

Etter omfattende rehabilitering blir Sophies Minde nå altså bydelshus for Grünerløkka.

Powered by Labrador CMS