Rødts Sammia Naz Zaeem og Athithan Kumarasamy mener bydelspartiene på Stovner bevisst ekskluderer partiet deres.Foto: Petter Terning
Ap og SV går sammen med H og Frp for å styre bydel Stovner: – De ønsker å ekskludere Rødt
– Hva får befolkningen med dette samarbeidet? De får en suppe av partier, og bare med oss i opposisjon. Det kunne like godt vært en valgliste med Rødt og en liste med alle de andre partiene.
I bydel Stovner har nå nesten alle partiene i bydelsutvalget blitt enige om vervene som skal fordeles, og hvordan bydelen skal styres de neste fire årene.
– På Stovner er det lang tradisjon for å finne løsninger på tvers av alle partier. Derfor er jeg veldig glad for at Ap, Høyre, SV og FrP har blitt enige om et valgteknisk samarbeid, skriver bydelsutvalgets leder Rashid Nawaz (Ap) på Facebook.
Nesten alle, for Rødt er ikke en del av denne samarbeidsavtalen.
– Det er synd Rødt som eneste parti ikke ble med på en felles løsning, men det er deres valg, og jeg samarbeider gjerne med dem om andre saker i årene som kommer, skriver Nawaz videre.
– Jeg er glad for samarbeidet, sier leder Rashid Nawaz (Ap).Foto: John Trygve Tollefsen / Bydel Stovner
– Vi fikk nei til både leder og nestleder-rollen
Annonse
Rødt, som bydelsutvalgets eneste parti med kvinnelig leder, mener utestengningen av samarbeidet bunner i en mannsdominerende kultur i bydelsutvalget, som nå velger å ekskludere kvinnelige politikere fra lederroller.
– Da vi fikk vite at Arbeiderpartiet hadde tenkt til å samarbeide med Høyre og gi dem nestledervervet, tok jeg kontakt med Rashid Nawaz og Norvald Mo (Ap), for å si at de likeså godt kunne gi nestledervervet til Rødt, slik at de kunne holde seg på venstresiden, forteller Rødts Sammia Naz Zaeem.
– Det ville ikke Ap gå med på, og vi fikk nei.
Naz Zaeem er en av Rødts to representanter og toppkandidat for partiet i bydelsutvalget. Sammia Naz Zaeem lurer på hvorfor Rødt ikke kunne få nestledervervet, og stiller seg kritisk til at Ap er villige til å gi dette til Høyre.
Rødt mener det er helt feil at de ikke ønsker å inngå samarbeid med Ap.
Rødts Sammia Naz Zaeem og Athithan Kumarasamy mener bydelspartiene på Stovner bevisst ekskluderer partiet deres.Foto: Petter Terning
Vil være sunt for Stovner
Sist gang det var en kvinnelig leder i bydelsutvalget var på 90-tallet. Zaeem foreslo seg selv først som leder for bydelsutvalget, deretter som nestleder, i en bydel der over halvparten av befolkningen har innvandrerbakgrunn.
– Vi har hatt en lav valgdeltagelse blant minoritetskvinner. Jeg har fått høre fra velgere at de ikke engasjerer seg for politikk fordi de ikke føler seg representert blant politikerne. Det vil være sunt for Stovner å få en kvinnelig leder, mener hun.
– Vi snakker mye om å gi plass til kvinner og mennesker med minoritetsbakgrunn i politikken. Her har vi en kjempemulighet til å gjøre noe for bydelen, men likevel får ikke Sammia plass, selv om hun er en perfekt kandidat, sier partikollega Athithan Kumarasamy.
I januar hoppet han fra Ap til Rødt, da han var uenig i blant annet nedleggingen av Stovner barnehage og innføringen av beboerparkering.
Kumarasamy mener det er arrogant av partiene å ikke velge en kvinne med minoritetsbakgrunn til lederverv, og at Ap allierer seg med Høyre og Frp for å unngå dette.
– Hva er det befolkningen får med dette samarbeidet? De får en suppe av partier, og det er kun vi som ender opp i opposisjon. Det kunne like godt vært en valgliste med Rødt og en liste med alle de andre partiene, sier Kumarasamy.
– Kunne ha blitt sett på som noe positivt
I forrige periode hadde Rødt kun én representant i bydelsutvalget, Sammia Naz Zaeem. Nå er det hun og Mehtab Afsar. Rødt (2) ville hatt flertall i bydelsutvalget sammen med AP (5) og SV (2), mot Høyre (4) og Frp (2).
Naz Saeem og Kumarasamy er mest frustrert over måten samarbeidet har blitt til.
– Dette kunne ha blitt sett på som noe positivt hvis målet kun var det beste for befolkningen. Men målet denne gangen er å ekskludere kun ett parti, Rødt, som også er det tredje største parti i bydelen, og eneste parti med kvinnelig leder, sier Naz Zaeem.
Hun mener Stovners politikere har muligheten til å bli et eksempel på hvordan bydelen kan gå fra å være mannsdominert, til en som fremmer likestilling og mangfold.
– Vi vil gjerne få frem en kvinnelig bydelsutvalgsleder. Men det vil ikke mennene, og de er villige til å gå på tvers av partiene for å holde på makten, sier Sammia Naz Zaeem.
Stovner Ap: – Rødt viste ikke vilje til samarbeid
Bydelsutvalgets leder Rashid Nawaz har ikke muligheten til å stille til intervju, og viser VårtOslo videre til leder for Stovner Arbeiderparti, Roar Gravdahl. Han sier det er Rødt selv som har meldt seg ut av muligheten til å være med i samarbeidet.
– Vi kunne derfor ikke gå med på Rødts forslag, sier Stovner Ap-leder Roar Gravdahl.Foto: Privat
– For å få til en samarbeidsavtale må alle partier være enige. I alternativet Rødt la frem, foreslo de seg selv som leder for bydelsutvalget og Ap som nestleder, forteller Gravdahl.
Siden Ap er det største partiet i bydelen og har en tredjedel av representantene i bydelsutvalget, var det viktig å beholde ledervervet, forklarer Gravdahl videre.
– Vi kunne derfor ikke gå med på Rødts forslag, og de viste ingen vilje til å inngå samarbeid med Ap der vi hadde beholdt lederen.
– Det var tilfeldig
Han er uenig i beskrivelsen av en mannsdominert kultur som skviser ut kvinner fra viktige lederroller, og påpeker at partiet selv har flere kvinner med minoritetsbakgrunn, som deres nestlederkandidat, Akilina Wimalarasan.
– Det er en fremstilling jeg absolutt ikke går med på. Nå var det bare Rødt som hadde en toppkandidat, så det er tilfeldig.
– Man må ha en BU-leder med bred tillit, og jeg opplever ikke at Rødt kan stille med en kandidat som har det. Rashid har bred tillit blant de andre partiene.
Gravdahl påpeker at samarbeidsavtalen som nå er redegjort med de andre partiene først og fremst er en valgteknisk avtale, og ikke en felles plattform for politiske saker.