Markedsdagen har vært arrangert siden 1988. Her mot enden av Hegdehaugsveien, som ikke ligger langt unna Slottet, full av folk under vårutgaven tidligere i år.Foto: Ingri Valen Egeland
Flytter stor markedsdag på Majorstua og i Homansbyen etter kong Haralds død: – Ville ikke samle masse mennesker rett bak Slottet
Den tradisjonsrike markedsdagen i Bogstadveien og Hegdehaugsveien skulle egentlig arrangeres førstkommende lørdag. Nå flyttes hele arrangementet to uker fram i tid. Det har bydd på sine utfordringer for arrangøren, som likevel ikke var i tvil om beslutningen.
Markedsdagen i Bogstadveien og Hegdehaugsveien flyttes fra 5. til 19. september etter kong Haralds død, som følge av den nasjonale sørgeperioden.
Rundt 300 boder har måttet få nye plasser, og arrangøren har måttet koordinere med politi, brannvesen, Sporveien og Ruter på nytt.
Markedsdagen har vært arrangert siden 1988 og fyller 1,2 kilometer av Bogstadveien og Hegdehaugsveien med boder og aktiviteter.
Markedsdagen i Bogstadveien og Hegdehaugsveien skulle etter planen arrangeres lørdag 5. september.
Slik blir det ikke.
Etter kong Haralds bortgang fredag har Majorstuen & Bogstadveien Næringsforening bestemt seg for å utsette arrangementet til lørdag 19. september.
– Kongen døde på fredag, og vi valgte å ikke ha en stor ansamling av mennesker rett bak Slottet mens det er landesorg, sier daglig leder Jon Annar Berntsen til VårtOslo.
Ifølge Berntsen, er det rundt 300 boder som nå måtte søke på nytt for å få plass på den nye datoen.
I tillegg måtte en rekke aktører involveres på nytt.
Det er alltid flust av boder og folk i handlegata når det inviteres til markedsdag. Her fra i vår.Foto: Ingri Valen Egeland
Oslo politidistrikt, Oslo brann- og redningsetat, Sporveien og Ruter er blant dem som må være på plass når et så stort område stenges og gjøres om til markedsplass.